Haber

Tüm özel eğitim kurumlarına ‘QR kod’ zorunluluğu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), izinsiz kurslara ilişkin önlem alıyor. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, izinsiz kurslarla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı ile istişarede bulunduklarını söyledi.

Bakanlıktan valiliklere gönderilen yazıda, Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği uyarınca kurum tabelalarında “QR kod” uygulamasının yer alması gerektiği belirtildi. Bu kapsamda Bakanlık, tüm özel eğitim kurumlarında QR kod tanımlaması oluşturmuş ve bu kodları tarayarak velilerin bu kurumlara izin verilip verilmediğini kolayca görebilmeleri sağlanmıştır.

QR KOD NEDİR?

QR kod uygulamasında özel eğitim kurumunun adı, kurum kodu, türü, açılış tarihi, adresi, adres kodu, kurucusunun kim olduğu, bina kontenjanı, program türleri ve kontenjanları ve fiyatları gibi bilgiler yer almaktadır.

Bakanlığın yazısında, QR kod uygulamasına ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Uygulama, özel eğitim kurumlarının Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren yerler olduğunu ve bu kurumlardan hizmet almak isteyenlerin uygulama hakkında bilgi alabileceklerini ifade etmesi açısından önemlidir. kurum.”

18 EYLÜL SON UYARI TARİHİ

Milli Eğitim Bakanlığı, özel eğitim kurumlarına, valiliklere kurum girişinde QR kod bulunmayan tabelaların imzalanması için 18 Eylül Pazartesi gününe kadar süre verecek. Bu tarihe kadar yükümlülüklerini yerine getirmeyen özel öğretim kurumları hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır.

Bakanlık, tedbirlerin yanı sıra merdiven altı yapılarla ilgili yeni bir uygulamayı da hayata geçirdi. Bakanlığın illere gönderdiği 1 Eylül tarihli yeni yazıda, Türkiye’de her türlü eğitim ve öğretim faaliyetinin Bakanlığın izin ve kontrolüne tabi olduğunun altı çizildi.

Konunun değerinin belirlenmesinde ve izinsiz faaliyet gerçekleştiren yerlerin tespitinde teknolojik imkanlardan yararlanmak amacıyla Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde “Yetkisiz Eğitim Faaliyeti Bildirimi” bağlantısı oluşturulduğu açıklandı.

Bu yerler kanun gereğince kapatılacak, bu yerleri işletenlere kanun gereği brüt asgari ücretin 20 katı para cezası verilecek. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu