Ekonomi

TCMB, ticari kredi maliyetlerini artıran uygulamalar için bankaları uyardı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), işletmelerin ticari faaliyetlerinde kullandıkları kredilerin maliyetlerinin artmasını istemiyor.

Merkez Bankası’ndan bankalara maliyetleri artırmama uyarısı

TCMB, bankalardan düzenlemeleri dolaylı olarak aşarak ticari kredilerin maliyetini artıran uygulamalara son vermelerini istedi.

Dolaylı olarak maliyetleri artırmak istenmez.

Merkez Bankası, bankalara yazı göndererek, düzenlemeleri atlatarak ticari kredilerin maliyetini dolaylı olarak artıran uygulamalara son vermelerini istedi.

TCMB bankalara yazı gönderdi

TCMB’nin dün bankalara gönderdiği yazıda, “Yürütülen denetim faaliyetlerinde, dolaylı olarak mevzuatın dışına çıkarak ticari kredi maliyetlerini artıran uygulamaların olduğu tespit edilmiştir. Halihazırda bir üst limiti olmayan ‘Yeniden Yapılandırma, Uzatma/Ödeme Planı ve Faiz Oranı Değişiklik Ücreti’ kalemi çerçevesinde, özellikle bazı kuruluşlar tarafından kısa vadeli ticari kredi kullandırımlarında ücret tahsil edildiği tespit edilmiştir. bankalar.söylendi.

Bankacılar maliyeti artıran unsuru “kredi-mevduat faiz farkı” olarak açıkladı

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen iki bankacı, TCMB’nin “aşırı” olarak nitelendirdiği fiyatlamanın kredi-mevduat faiz farkından kaynaklandığını belirtti.

Bir bankacı Reuters’e şunları söyledi: “Verdiğimiz kredinin faiz oranı nispeten düşük, krediyi finanse ettiğimiz mevduatın faizi ise yüksek. Mevduat ile kredi arasındaki faiz farkı açıldığı için maliyetler ancak bu şekilde telafi edilebilir.”dedim.

TCMB’nin bankalara gönderdiği yazıda yer alan uygulamaların devam etmesi durumunda “Aşırı ücretleri önlemek ve öngörülebilirliği ve şeffaflığı artırmak için ek düzenlemelere ihtiyaç olabilir.”dedim.

İlgili süreçlerin kısa aralıklarla gerçekleştirilmesi ve yıllık bazda kısa vadeler için yüksek temdit fiyatlarının uygulanması. “fazla şarj etmek”TCMB, neden olduğuna dikkat çekerek “Yayım faaliyetlerinin alışılagelmiş amaçları dışında yürütüldüğü anlaşılmaktadır.”dedim.

“Kredi kullandırım ücreti öngörülen azami limitlerden koparılmamalıdır”

TCMB ayrıca ilgili fiyatın kredi kullandırım fiyatı için öngörülen azami limitlerden ayrılmaması gerektiğini de belirtti. TCMB başvuruları şube geneline” Yaygın değil”de belirtti.

haberbeypazari.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu