Haber

SETEM, İspanya’da gösterilen yapımlar için telif ödemesine başladı

Sinema ve Televizyon Yapıtı Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), İspanyol meslek birliği Sociedad General de Autores y Editores (SGAE) ile yaptığı muahede sonucunda İspanya’da gösterilen Türk film ve dizilerinin telif haklarını tahsis ederek, ödemeye başladı.

SETEM’den yapılan açıklamaya nazaran, SGAE ile yapılan görüşmeler sonucunda, Semih Kaplanoğlu’nun “Yumurta”, “Süt” ve “Bal” filmlerine, Ahmet Katıksız’ın “Kara Para Aşk” ve “Aşk 101” dizilerine, Uluç Bayraktar’ın “Ezel” dizisine, Benal Tairi’nin “Sadakatsiz” ve “Hercai” dizilerine telif ödendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SETEM Genel Lideri Mehmet Güleryüz, birliğin 2003’te kurulduğuna işaret ederek, “20 yıl sonra da telif mücadelemizin geldiği nokta için yeniden, ‘Sonunda başardık.’ diyoruz. Bu başarıda çabayı birlikte yürüttüğümüz SETEM üyelerimizin, idare ve öbür şuralarda yer alan arkadaşlarımızın, avukatlarımızın ve çalışanlarımızın hissesi var. Önümüzde kat edilecek çok yolumuz var. Şeffaf işleyen bir telif sistemi kurmak, tüm emek veren hak sahiplerinin teliflerini almasını sağlamak için ortak gayret gerektiğine inanıyoruz. Telif sisteminin oturması ile yaratıcı beyinlerin destekleneceği ve üretimin artacağı kanısındayız.” sözlerini kullandı.

Sinemada telif haklarının korunması ve tahsil edilmesi maksadıyla 2003’te kurulan SETEM, ilk olarak İsviçre Meslek Birliğinden telif tahsil ederek, 2011’de Semih Kaplanoğlu ile Nuri Bilge Ceylan’a ödeme yapmıştı.

SETEM, sinemada öteki asıl eser sahibi meslek birlikleriyle de dünya genelinde telif haklarının tahsili için ortak çalışmalarda bulunmayı sürdürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu