Haber

Ressam ve akademisyen Turan Erol hayatını kaybetti

Devlet sanatçısı, ressam ve akademisyen Turan Erol, 96 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Erol’un vefatını sosyal medya hesabından duyuran sanatçı Fikret Otyam’ın küratör kızı Döne Turna Otyam, “Elveda baba arkadaş. Turan Erol ve Türken Erol birkaç saat içinde melek oldular. Hiç ayrılmıyorlar…”

Turan Erol’un eşi Türken Erol, tedavi gördüğü hastanede eşinden birkaç saat önce hayatını kaybetti.

Sanatçı Erol’un vefatını sosyal medya hesabından paylaşan yazar Şükrü Küçükşahin de şu ifadelere yer verdi:

“Sanatımız adına hüzünlü bir gün. Ustaların üstadı, hocaların hocası, Türkiye’nin sanat abidesi Turan Erol’u bir saat önce kaybettik. Eşi Türken Erol’u sabah saatlerinde… Birbirini seven iki insan. , saygın bir yaşamın ardından bugün aynı gün. Dünyaya veda ettiler. Başta sevgili Elif Erol olmak üzere tüm aile bireylerine ve sanat camiasına başsağlığı diliyorum.”

Turan Erol

1927 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde doğan Turan Erol, 1951 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü Bedri Rahmi Atölyesi’nden mezun oldu.

Sanatçı, 1963-1964 yıllarında 4489 sayılı yasa ve Fransız Hükümeti bursu ile Paris’te çalıştı. 1963-1973 yıllarında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü’nde, 1965-1987 yıllarında Ankara Üniversitesi Basım ve Yayın Okulu’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1978-1979 yıllarında Kültür Bakanlığı Plastik Sanatlar Meclisi Başkanlığı görevini üstlenen Erol, 1983-1987 yıllarında Gazi Eğitim Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Usta sanatçı, 1987 yılında profesör olduğu Hacettepe Üniversitesi’nden 1990 yılında kendi isteğiyle emekli olmuştur.

Turan Erol, birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı.

1991 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını alan sanatçı aynı zamanda Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü, Hacettepe Üniversitesi 50. Yıl Hizmet Ödülü, Mimar Sinan Üniversitesi 50. Yıl Hizmet Ödülü, Gazi Üniversitesi Hizmet Ödülü, ODTÜ Senato Onur Ödülü sahibidir. .

Sanatsal kişiliğinin yanı sıra yazar ve eleştirmen kimliğiyle de sanatla ilgili görüşlerini paylaşan Erol, çok sayıda makale, günlük ve stand değerlendirmeleri yazdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu