Haber

prof. Dr. Turan Güven Gazi Üniversitesi’nde anıldı

prof. Turan Güven’i anma programına katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Vedat Bilgin, “Turan ağabey kendi kuşağında, kendi bilgi alanında, kendi çalışma alanında itirazlar yapmış, bir aydın olmanın sorumluluğuyla.”

prof. Dr. Turan Güven, Gazi Üniversitesi’nde düzenlenen programla anıldı. Anma programında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, Turan İnanç’ın arkadaşları, öğrencileri ve meslektaşları tarafından farklı şekillerde anılacağını belirterek, “Bir aydın olarak hayatın temel sorularına cevap arayışı değerlidir. Turan Abi de kendi kuşağında bir aydın sorumluluğuyla kendi bilgi alanında, çalışma alanında ayağa kalkıp itirazlarda bulunan bir aydındır.İlim inanç meselesi değildir.İlim inanç iddaa değildir. . Bilim, bilgi üzerine iddiadır. Bilimsel bilgi her an yeniden üretilir.” Pozitivizme bir inanç olarak sarılan, kendi canını, damarını, deneyini kendi kesen 19. yüzyıl Türk aydınlarının pozitivist tutumlarını eleştiririz ama anlarız. Pozitivizm eksenindeki yüce aydınlanmayı bir dogma olarak benimseyen aydınların durumu trajikomiktir.”

“Turan İtimat yaptığı çalışmalarla bilim dünyasına katkıda bulundu”

Gazi Üniversitesi Rektörü Musa Yıldız ise Turan Güven’in çalışmalarıyla bilim dünyasına katkı sağladığını belirterek, “Engin fikir dünyası ve vatan sevgisiyle bu milletin çocuklarına yol göstermeye çalışıyordu. çalışkanlığı, azmi, titizliği ve çalışkanlığıyla öğrencilerine ve arkadaşlarına örnek olmaya çalışan, sıcak sohbeti, samimi tavrı ve hayata dair anlamlı tespitleri ile sevenlerinin gönlünde ayrı bir yer edinmiştir. gençlerle vakit geçirerek, verdiği çetin hayat mücadelesini onlara anlatmayı, vatan ve millet sevgisinin köklerini aktarmayı görev bilmiş, heyecanını ve ülke sorunlarıyla derdini ömrünün son günlerine kadar sürdürmüştür. Rahmetli hocamızın bu değerli bilgi ve birikimleri bizlere emanet olarak bırakılmıştır.”

Programa Gazi Üniversitesi Rektörü Musa Yıldız, çok sayıda akademisyen ve farklı üniversitelerden öğrenciler katıldı. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu