Ekonomi

Merkezden yeni sadeleştirme adımları

TCMB’nin Menkul Kıymetler Kuruluş Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanırken, makroihtiyati çerçevede sadeleştirmeye ilişkin basın açıklaması da internet sitesinde yayımlandı.

Buna göre şirketlerin krediye erişimini kolaylaştırmak amacıyla bankalardan kullandırılan kredilere yüzde 30 oranında teminat tesis edilmesi ve fatura karşılığı kredi uygulamasına son verildi. Daha önce ihracat, yatırım ve KOBİ kredilerinde fatura muafiyeti limiti 50 bin TL’den 250 bin TL’ye çıkarılmıştı. Yeni kararla birlikte herhangi bir kredi tutarı için fatura kuralı aranmayacak.

Bankaların TL ticari kredilere uyguladığı referans faiz oranının 1,8 katının üzerindeki faiz oranı üzerinden menkul kıymet tesis edilmesi uygulaması kaldırılacak. Faktoring şirketlerinin faktoring alacaklarına uyguladığı referans oranın 2,7 katı faiz oranı üzerinden menkul kıymet tesis edilmesi uygulamasına da son verilmiştir.

İhracat kredilerini desteklemek amacıyla firmaların yatırım malı ithalatları net ihracat kriteri hesaplamasına dahil edilmeyecektir. Böylece teminat kolaylığı uygulamasında yatırım kaynaklı ithalat harcamalarının net ihracatı sonlandırması engellenerek ihracat kredilerine erişim kolaylaştırılacak. TCMB daha önce reeskont kredisine erişimde net ihracat koşulunu, yatırım malı ithalatının dahil edilemeyeceği şekilde revize etmişti.

Ayrıca reel sektörün ihraç ettiği menkul kıymetlerin bankalar tarafından satın alınması üzerine yüzde 30 oranında menkul kıymet tesis edilmesi uygulamasına da son verildi.

TL mevduatın payı artacak

TL’ye geçişin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda, daha önce gerçek kişiler için aylık yüzde 2’den yüzde 2,5’e yükseltilen TL pay artış hedefi, aylık yüzde 3,5’e çıkarıldı.

Standart TL mevduatın toplam mevduat içindeki payının artırılmasını amaçlayan TL pay artış hedefi, menkul kıymet uygulamasından çıkarılarak, bankaların yabancı para mevduatlar için oluşturduğu zorunlu karşılıklara dayalı olarak komite oluşturma uygulamasına eklendi.

Döviz korumalı hesapların azaltılmasına yönelik tedbirler devam edecek

Sadeleştirme adımları kapsamında döviz korumalı hesapların yenilenmesi veya TL’ye geçişine yönelik teminat uygulamasına son verilecek, dövize çevrilmiş döviz korumalı hesapların kademeli olarak azaltılması hedefi daha etkin yönetilecek. komisyon uygulaması. Ayrıca TL’ye geçişin belirlenen hedefin üzerinde olması durumunda aşan kısım yenileme hedefine dahil edilecek.

TCMB Para Politikası Kurulu dün aldığı kararda, etki analizi dikkate alınarak sadeleştirme sürecinin kademeli olarak ilerlediğini, bu kapsamda TL mevduat payının artırılmasına yönelik ek adımlarla mali transfer sisteminin güçlendirilmeye devam edileceğini belirtti. .

TCMB’nin makroihtiyati çerçevede sadeleştirmeye ilişkin basın açıklamasında, kararların teknik detaylarına ilgili düzenlemelerde yer verileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu