Haber

İsrail’de seçimlerin ardından milletvekilleri Mecliste yemin etti

İsrail’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimlerde temsil yetkisi kazanan milletvekilleri Mecliste 25’inci dönem çalışmalarına başlamak üzere yemin etti.

İsrail Meclisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 23 milletvekilinin ilk kez girdiği yeni parlamento 91 erkek ve 29 kadın vekilden oluşuyor.

Milletvekillerinin yemin ettiği Meclis özel oturumu, Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’un konuşmasıyla başladı.

Konuşmasında Herzog, İsrail vatandaşlarının Meclise inandığını fakat ülkedeki iç çekişmeden ve bunun yansımalarından bıkmış olduğunu söyledi.

Netanyahu yeni kabinesini “yakında” açıklayacak

Öte yandan, İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Binyamin Netanyahu, yeni kabinesini güvenoyu almak için “yakında” Meclise sunacağını söyledi.

Yemin merasimine katılmak için Meclise gelen Netanyahu, gazetecilere yaptığı açıklamada “Hükümetimi yakında güvenoyu için Meclise sunacağım.” dedi.

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalına girilen İsrail’de son olarak 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimlerde eski Başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu’nun başını çektiği sağ blok 120 sandalyeli Meclise 64 milletvekili göndererek açık bir zafer kazanmıştı.

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, 13 Kasım’da Netanyahu’yu hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

Yasa gereği Netanyahu’nun hükümeti kurmak için iki hafta uzatılabilecek biçimde 28 gün müddeti bulunuyor.

Netanyahu hükümetinin güvenoyu alabilmesi için 120 milletvekili bulunan İsrail Meclisinde 61 vekilin dayanağını alması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu