Haber

İran’dan Azerbaycan-Ermenistan açıklaması! Paşinyan: Hazırım

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefon görüşmesi yaptığı belirtildi.

Ermenistan-İran ikili çıkarlarının yanı sıra, Kafkasya bölgesindeki son gelişmelerin yanı sıra Laçin Koridorunun ulaşıma kapatılması ve bölgenin İran tarafından kuşatılması nedeniyle Dağlık Karabağ bölgesindeki insani durumun ağırlaşmasının da etkili olduğu belirtildi. Azerbaycan güçleri konuşuldu.

Şef, bölgenin tarihi sınırlarında herhangi bir gerginliğe ve değişikliğe karşı olduklarını söyledi. İran’ın, bölgenin jeopolitiğinde meydana gelebilecek yeni çatışmaların ve değişikliklerin önlenmesi konusunda aktif rol oynamaya hazır olduğunu vurguladı. İran’ın bölgedeki tüm ülkelerin toprak bütünlüğünü desteklediğini belirten Reisi, “Bölgesel sorunların bölge ülkeleri arasında diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inanıyor ve yabancı ülkelerin bölgemizde bulunmasına ciddi şekilde karşı olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz. Kafkasya bölgesi. “İran, sorunların diyalog yoluyla çözülmesine yardımcı olma konusunda üzerine düşen rolü oynamaya hazır.”söz konusu.

PAŞİNYAN BULUŞMAYA HAZIR

Kafkasya bölgesindeki son gelişmelere de değinen Paşinyan, İran’ın bölgede barış, istikrar ve güvenliğin tesisi, sürdürülmesi ve güçlendirilmesinde her zaman aktif ve aktif rol oynadığını belirterek, Azerbaycan ordusunun Karabağ bölgesinde konuşlandığını ve gerginlik arttı. Paşinyan, bölgedeki sorunların diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini de belirterek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

“İran, sorunun çözümü için her iki tarafa da yardım etmeye hazır”

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi Siyasi İşler Yardımcısı Muhammed Jamşidi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “1- Her türlü jeopolitik değişim ve bölgesel sınırlar kırmızı çizgimizdir. Bölge dışındaki yabancılarla işbirliği yapmak ve 2-3+3 formatı dışında ortak askeri tatbikatlar yapmak durumu daha da karmaşık hale getiriyor. 3- İran, sorunun çözümü için her iki tarafa da yardım etmeye hazırdır” dedi.

kocarli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu