Yaşam

Güneş Sistemindeki 9. Gezegenin Gizemine İlişkin Çarpıcı Gelişme: “Dünya’ya Benzer Olabilir!”

Bilim insanları, Güneş Sistemi’nde olduğu iddia edilen ancak varlığı henüz kanıtlanamayan 9. gezegen hakkında bazı yeni bulgular ortaya çıkardı. Detaylar burada…

Astronomi dünyasında uzun süredir konuşulan Güneş Sistemi’ndeki olası 9. bilinmeyen gezegene ilişkin tartışmalar, bazı yeni gelişmelerle yeniden alevlendi.

Bilim insanları, şimdiye kadar keşfedilmemiş gizemli gezegen hakkında bazı yeni bilgileri ortaya çıkararak, henüz kanıtlanamayan 9. gezegen teorisini daha da güçlendirdi.

Son olarak The Astronomical Journal adlı bilim dergisinde yayınlanan bir çalışma, keşfedilmemiş gezegenin Güneş Sistemimizin en gizemli bölgelerinden biri olduğu söylenen Kuiper Kuşağı’nda olabileceğini ortaya çıkardı.

Söz konusu araştırmayı yürüten gruba göre Kuiper Kuşağı’ndaki asteroit ve kaya gibi nesneler, etraflarında bir gezegenin olduğunu işaret edecek şekilde hareket ediyor.

Ayrıca araştırmacılar, nesildeki bazı nesnelerin garip yörünge alışkanlıklarına sahip olduğunu ve bunun, kendilerinden çok daha büyük bir kozmik varlığın çekim kuvvetinden kaynaklanabileceğini kaydetti.

Kuiper Kuşağı Gezegeni ile ilgili çalışmayı yürüten grup:

‘Dünya benzeri bir gezegenin varlığını tahmin ediyoruz. İlkel bir gezegensel cismin uzak Kuiper Kuşağı’nda bir Kuiper Nesli gezegeni (KBP) olarak hayatta kalabilmesi olasıdır, çünkü bu tür cisimlerin çoğu erken güneş sisteminde mevcuttu. Sonuç olarak, KBP senaryosunun sonuçları, uzak dış güneş sisteminde şu anda keşfedilmemiş bir gezegenin varlığını desteklemektedir.’

Öte yandan NASA ve diğer uzay ajanslarının geçmişte yaptığı çalışmalar da mevcut teoriyi destekliyor ve Kuiper Kuşağı Gezegeninin aslında Dünyamıza benzeyebileceğini öne sürüyor.

Öyle ki NASA’nın araştırmalarına göre gizemli gezegen, Dünya’nın kütlesinin yaklaşık 1,5-3 katı kadar büyüklükte ve tıpkı Dünya gibi eğik bir yörüngeye sahip olabilir.

Bilim dünyasını ve uzayı ikiye ayıran dokuzuncu gezegen teorisine ilişkin bulgular şimdilik bunlarla sınırlı.

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Güneş Sistemimizde gerçekten başka gezegenlerin var olduğunu düşünüyor musunuz? Yorumlarda buluşalım…

saricam-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu