Haber

Ürdün Kralı II. Abdullah: İki devletli çözüm ortak insanlığımızın zaferi olacaktır

Ürdün Hükümdarı II. Abdullah, İsrail ve Filistin’de iki devletli çözümün hem İsrailliler hem Filistinliler hem de ortak insanlık için gerçek bir zafer olacağını belirtti.

Abdullah, Washington Post gazetesi için “İki devletli çözüm ortak insanlığımızın zaferi olur” başlıklı bir yazı yazdı.

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının dünyayı ikiye böldüğünü vurgulayan Abdullah, “Bu süreçte temel insani değerler konusunda paylaşmamız gereken ahlaki netlik, ahlaki bir karmaşaya dönüştü.” görüşünü paylaştı.

Abdullah, Gazze’de şu ana kadar 11 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerek, “Gazze’de yıkılan evlerin, okulların, hastanelerin yıkıntıları arasında binlerce çocuk cesedi yatıyor. Bu kadar vahşice eylemler ve cinayetler nasıl kabul edilebilir? ortak insanlığımızın adı?” İfadesini kullandı.

Dünyanın her yerindeki başkanların olayların gerçekleriyle yüzleşme sorumluluğu taşıdığını anlatan Abdullah, İsrail ve Filistin’deki mevcut durumun “herkes için zafer” anlamına gelmeyeceğini kaydetti.

İsrail’i eleştirdi

Abdullah, tıpkı İsrailliler gibi Filistinlilerin de bağımsız, egemen ve yaşanabilir bir devlette onur, güvenlik ve saygı içinde yaşama hakkına sahip olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Neredeyse 20 yıldır İsrail’in tek taraflı eylemleri barış sürecini baltaladı ve her iki taraf için de barış ve güvenlik için iki devletli çözüm sunan Oslo Anlaşmalarıyla alay konusu oldu. Aslında adım adım ve uluslararası hukuku ihlal ederek. Filistin toprakları küçük, bağlantısız bölgelere dönüştürüldü.” yerleşim birimlerine bölünmüştü.”

“Gazzeliler evlerinden çıkmayacak”

Abdullah, Gazze’deki ailelerin bombalandığını ve artık Birleşmiş Milletler binaları dahil kendilerine barınacak yer kalmadığına dikkat çekerek, “Bu konuda yanılmayın, Gazzeli aileler şiddet nedeniyle evlerini terk etmeyecekler. Onlara gönderilen broşürler, mesajlar. Gidip topraklarına dönmenin umudu, onuru var.” Bunun geri dönme şansını kaybetmek anlamına geldiğini biliyorlar.” sözlerini kullandı.

Bölgede bundan sonra yaşanacakların tüm dünya için dönüm noktası olacağını vurgulayan Abdullah, iki devletli çözümün tüm dünya için öncelik olması gerektiğini anlattı.

Abdullah, iki devletli çözüm için çalışmanın kolay olmadığını ancak gerekli olduğuna dikkat çekerek, “Ortaya çıkan katliamda zafer yoktur. Filistinlilere hakları ve devleti verilmedikçe kimse kazanamaz. Ancak bu durumda (iki devletli çözüm) İsraillilerin ve Filistinlilerin barışı için gerçek bir zafer elde edilebilecektir.” “Ve bu her şeyden önce ortak insanlığımız için bir zafer olacaktır.” görüşünü paylaştı.

İsrail’in Gazze baskınlarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “İsrail’in Mescid-i Haram başta olmak üzere Filistinlilere ve kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine tepki” gerekçesiyle 7 Ekim sabahı kapsamlı bir baskın düzenledi. Mescid-i Aksa’nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırıları düzenledi. bombardımanı başlattı.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Gazze Şeridi’ndeki çatışmalarda 48 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze hükümetine göre, 7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 4 bin 650’si çocuk, 3 bin 145’i kadın olmak üzere 11 bin 320 kişi hayatını kaybetti.

İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin Batı Şeria ve Kudüs’te 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda 197 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin barındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 74 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

haberbandirma.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu