Haber

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Teknofest etkinliğinde Türkiye’nin ilk uzay yolcusunu açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023’ün son çeyreğinde gerçekleştirilecek uzay yolculuğuyla ilgili olarak, “Mayıs ayında başlattığımız süreçte 1 birincil ve 1 yedek olmak üzere 2 uzay yolcusu belirledik. Öncelikle teşekkür ediyorum. uzay yolcusu olmak için başvuran binlerce vatandaşımız tebrikler.Türkiye’nin ilk uzay görevine çıkacak arkadaşımız Uluslararası Uzay İstasyonunda 14 gün kalacak.Uzay yolcumuz tarafından hazırlanan bu görevde 13 farklı deney yapacak. Ülkemizin değerli üniversite ve araştırma heyetlerinin desteğini alan yedek adayımız da yörünge altı uçuş gerçekleştirerek eğitimini pekiştirecek.”Uzay gezginimizin uzay ile buluşma zamanı 2023’ün son çeyreği olarak planlanıyor. Türkiye’nin gücünün ve kararlılığının simgesi olacak bayrağımızı uzayda gururla taşıyacak olan uzay yolcularımızı tanımanın zamanı geldi.”

Tanıtım filminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan iki ismi de sahneye çıkardı. “Uluslararası Uzay İstasyonuna gidecek olan kardeşimiz Alper Gezeravcı, Hava Kuvvetleri Komutanlığımızda değerli başarılara imza atmış kahraman bir Türk pilottur. Yedek olarak seçilen Tuva Cihangir Atasever, ROKETSAN’da uzay fırlatma sistemleri alanında çalışan bir sistem mühendisidir. Her iki kardeşimizin de görevlerini en iyi şekilde yerine getireceklerinden hiç şüphem yok. Başarılarını Rabbimden niyaz ediyorum.” Uzay yolcularının aileleri de Teknofest’te sahne aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gidecek olan Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever ile fotoğraf çektirdi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu