Ekonomi

Türkiye ekonomisi 9 çeyrek sonra daraldı

Türkiye iktisadı tüketimde ikinci çeyreğe nazaran kısıtlı kalan büyüme ve dış talepteki azalmanın tesiriyle 2020 ikinci çeyrekten bu yana en düşük oranda büyüdü. TÜİK bilgilerine nazaran Türkiye iktisadı üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 3,9 büyüdü.

Mevsim ve takvim tesirlerinden arındırılmış gayrisafi yurtiçi hasıla çeyreklik bazda yüzde 0,1 daraldı. İktisat böylelikle 9 çeyrek sonra birinci kere daraldı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi aylık yüzde 0,5 daralma, yıllık yüzde 4,4 büyüme olmasıydı.

GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 3. çeyrekte bir evvelki yıla nazaran zincirlenmiş hacim endeksi olarak; finans ve sigorta faaliyetleri yüzde 21,6, bilgi ve irtibat faaliyetleri yüzde 13,9, mesleksel, idari ve takviye hizmet faaliyetleri yüzde 12,6, kamu idaresi, eğitim, insan sıhhati ve toplumsal hizmet faaliyetleri yüzde 7,6, hizmet faaliyetleri yüzde 6,9, başka hizmet faaliyetleri yüzde 4,9, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 4,1, tarım, ormancılık ve balıkçılık yüzde 1,1 ve sanayi yüzde 0,3 arttı. İnşaat kesimi ise yüzde 14,1 azaldı.

Yerleşik hanehalklarının tüketim harcamaları bu devirde yıllık yüzde 19,9 büyüdü. Yatırım büyümesinin göstergesi gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise yüzde 1,3 azaldı.

Devletin en son tüketim harcamaları yıllık yüzde 8,5 büyüdü. Mal ve hizmet ihracatı 2022 üçüncü çeyrekte yüzde 12,6 büyürken ithalat ise yüzde 12,2 arttı.

İkinci çeyrekte enflasyon sebebiyle hanehalkının talebini öne çekmesiyle yakalanan ekonomik ivme üçüncü çeyrekte korunamamıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayında
başladığı 500 baz puanlık faiz indirim döngüsüne münasebet olarak iktisatta ivme kaybını göstermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu