Ekonomi

Tayvan yeni güvenlik fonu kullanımı konusunda ABD ile istişarede bulunacak

Tayvan Savunma Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, 95 milyar dolarlık yeni bir yardım paketinde adaya ayrılan fonların tahsisi konusunda ABD ile görüşmelere başlayacağını duyurdu. Öncelikle Ukrayna ve İsrail’e güvenlik yardımı sağlamayı amaçlayan bu paket Tayvan için de destek içeriyor.

Bakanlık, ABD’den gelen güçlü desteğin altını çizerek, Cumartesi günü yasama paketini kabul eden ABD Temsilciler Meclisi’ne teşekkürlerini iletti. ABD, Tayvan ile resmi diplomatik ilişkileri olmamasına rağmen, adanın en önemli uluslararası destekçisi ve savunma ekipmanlarının birincil kaynağı olmaya devam ediyor.

Bir demokrasi olarak Tayvan, ada üzerinde egemenlik iddiasında bulunan Çin’in artan askeri baskısı altındadır. Ancak Tayvan hükümeti Çin’in toprak iddialarını kesin bir dille reddediyor.

Savunma bakanlığı, bütçenin en etkin şekilde kullanımını belirlemek için yerleşik kanallar aracılığıyla ABD ile yakın bir şekilde çalışmayı planlıyor. Amaç, Tayvan kuvvetlerinin savaşa hazırlığını arttırmak ve ulusal güvenliği korumanın yanı sıra Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarı sürdürmektir.

Tayvan, 2022’den bu yana Stinger uçaksavar füzeleri gibi ABD askeri teçhizatının teslimatında gecikmeler yaşadığını bildirmiştir. Bu gecikmeler, Rus güçleriyle devam eden çatışma nedeniyle Ukrayna’nın savunma ihtiyaçlarına öncelik verilmesine bağlanmıştır. Yeni finansman ve ABD ile yapılan müteakip görüşmeler, bu gecikmelerin ortasında Tayvan’ın savunma kaygılarını gidermeye yönelik adımlardır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

baykanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu