Ekonomi

Son ankete göre doların önümüzdeki aylarda gücünü koruması bekleniyor.

Döviz stratejistleri yakın zamanda yapılan bir ankette ABD dolarının önümüzdeki birkaç ay boyunca güçlü kalmasının beklendiğini belirtti. Bu görünüm, piyasaların Fed’in olası faiz indirimlerinin zamanlamasını yeniden değerlendirmesiyle ortaya çıktı.

Dolar endeksi geçen yılın sonundaki düşüşün ardından Ocak ayında yaklaşık %2 oranında artış gösterdi. Federal Rezerv yetkilileri, Mart ayında yakın bir faiz indirimi yapılacağı yönündeki spekülasyonlara karşı çıktılar ve faiz oranı vadeli kontratlarında belirtildiği gibi %20’nin altına düşme olasılığı vardı; bu, daha önceki %90 beklentisinden önemli bir düşüştü.

ABD’nin Ocak ayına ilişkin güçlü istihdam raporu, Fed’in geçen haftaki politika toplantısı sonunda yaptığı açıklamalar ve Fed Lideri Jerome Powell’ın bir televizyon röportajındaki yorumları ile birleştiğinde, erken faiz indirimi ihtimali önemli ölçüde azaldı.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan alınan son veriler, döviz spekülatörlerinin art arda üçüncü haftada dolar cinsinden kısa pozisyonlarını azalttığını gösteriyor ve bu da potansiyel olarak devam eden bir trende işaret ediyor.

1-6 Şubat tarihleri ​​arasında ankete katılan 67 döviz stratejistinin 52’si doların altı aylık tahminlerinden daha güçlü işlem görme riskinin daha yüksek olduğuna inanırken, 15 stratejist doların daha zayıf olabileceğini düşünüyor.

Piyasanın dolara yönelik değişen duyarlılığını yorumlayan HSBC’nin küresel döviz lideri Paul Mackel, merkez bankası faiz indirimlerinin döviz performansını belirlemede etkili olacağını belirtti. Mackel, “Genel olarak bu yıl doların güçlü olacağına inanıyoruz, ancak 2021 ve 2022’deki gibi olağanüstü bir dolar değil” dedi.

Büyük ekonomilerde ABD’ye kıyasla daha yavaş olması beklenen ekonomik büyüme ve olumlu kur farkı, doların kısa vadede hakimiyetini koruyacağına işaret ediyor.

Ancak 76 stratejistin tahminlerinin medyanı, doların önümüzdeki üç, altı ve on iki ay boyunca başlıca para birimlerinin çoğuna karşı zayıflayacağını gösteriyor; bu da yaklaşık bir yıl için dengeli bir görünüm.

Deutsche Bank döviz araştırma müdürü George Saravelos, Fed ve Avrupa Merkez Bankası gibi diğer merkez bankalarının benzer faiz indirimlerine yönelik piyasa fiyatlamalarını sorguladı. Asıl tartışmanın Fed’in önümüzdeki iki yılda faiz oranlarını diğer merkez bankalarına göre daha fazla mı yoksa daha az mı düşüreceği olduğuna inanan Saravelos, risklerin Fed’in daha az gevşemesi yönünde olduğunu, bunun da doların lehine olacağını ifade etti.

Euro için tahminler 12 ay içinde yüzde 4’ün üzerinde artışla 1,12 dolara çıkacağı yönündeyken, Japon yeninin yüzde 9’dan fazla güçlenerek dolar başına 135,50’ye çıkacağı öngörülüyor.

Çoğu majör para birimine ilişkin medyan duyarlılık Aralık ayından bu yana nispeten değişmedi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

korgunhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu