Haber

Safranbolu’da safranın coğrafi işaret tescil belgesi teslim edildi

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen safranın Avrupa Birliği’nden (AB) alınan coğrafi işaret tescil belgesi için teslim töreni düzenlendi.

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın Safranbolu Tarihi Çarşı’da düzenlediği törende konuşan Vali Mustafa Yavuz, Karabük’te 8 coğrafi işaretli ürünün bulunduğunu, 17 ürün üzerinde de çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu ürünlerin kralının safran olduğunu belirten Yavuz, “2009 yılında başlayan bu yolculukta emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Son olarak bu belge Avrupa Birliği resmi gazetesinde yayınlanarak şehrimize kazandırıldı. Komisyon 17 Ocak’ta.” söz konusu.

Yavuz, safranın yetiştiği bölgeye adını verdiğini hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Tarih boyunca değeri altınla ölçülmüştür, Büyük İskender’in savaş yaralarına şifa olmuştur, hükümdarların taçlarını takarken başlarından düşmüştür, Romalı soylular bundan elde edilen renkle boyadıkları kıyafetlerle asaletlerini göstermişlerdir. bitki, Mısırlı parfümcüler, şifacılar ve saray hanımlarının parfümlerde, merhemlerde, rimellerde, kutsal sunaklarda kullandığı ve “Tedavi ve tıbbi alanlarda kullanılan bir bitkidir. Safran uğruna savaşlar 14 gün sürdü.”

AK Parti Karabük Milletvekili Cem Şahin de safranın AB tarafından tescillenecek ilk baharat olmasının önemli olduğunu vurguladı.

Karabük’ün elinde bir “mücevher” olduğunu vurgulayan Şahin, “Tarım ve Orman Bakanımızı ziyaret ettik. Kendisine tescil belgesi örneği teslim edildi.” söz konusu.

Bakanlığın safranın üretimi ve tanıtımı konusunda her türlü desteği vereceğini belirten Şahin, “Bakanlığımız safran bitkisinin Karabük ve Türkiye için öneminin bilincindedir. Bununla ilgili bir çalışma yapacaktır.” Sanki konuşuyordu.

AK Parti Karabük Milletvekili Ali Keskinkılıç da Safranbolu’da daha fazla safran üretilip ürünün ihraç edilmesi gerektiğini, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın safranın desteklenmesi konusunda çalışma başlatacağını belirtti.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse de safran üretimini yaygınlaştırmak amacıyla ürettikleri safranı genç girişimcilere vereceklerini vurguladı.

Konuşmaların ardından Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Muammer Dumaner, kayıt belgesini Vali Yavuz’a teslim etti.

Toplantıya Kaymakam Şaban Arda Yazıcı, Klasik Eserler ve Coğrafi İşaretler Derneği (GÜCİSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Kayabaşı Özener, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar, safran üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası, 2022 yılında safranla ilgili olarak AB’ye coğrafi işaret başvurusunda bulunmuş, 17 Ocak’ta AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanarak coğrafi işaret tescili alan Safranbolu safranı, Türkiye’nin AB’de tescil edilen ilk baharatı olarak kayıtlara geçmişti.

digorajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu