Haber

Rusya İnsan Hakları Konseyi: Ukrayna ordusu sözcüsünün gazetecileri tehdit etmesi kabul edilemez

Rusya Cumhurbaşkanlığı İnsan Hakları Kurulu Üyesi Aleksandr Brod, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Bölgesel Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Sputnik’e yaptığı açıklamada Sarah Ashton-ChirilloABD’nin Rus gazetecilere yönelik tehditlerinin hukuk ve ahlak sınırlarını aşan bir öfke nöbeti olduğunu, bu tür davetlerin kendisini gazetecilerin güvenliğinin sağlanması konusunda düşündürdüğünü söyledi.

Brod,” Bu öfke nöbetleri hukukun ve ahlakın sınırlarının çok ötesine geçiyor. İnsanlık sonunun çok ötesinde. Öte yandan bu tür davetler, başta Ukrayna rejimini ifşa eden ve medya alanında öne çıkan gazetecilerimiz olmak üzere gazetecilerimizin güvenliğinin sağlanması konusunu da düşündürüyor.”söz konusu.

Bu tür tepkilerin Rus gazetecilerin faaliyetlerinin ‘dikkat çekici ve etkili’ olduğunu da gösterdiğini vurgulayan insan hakları savunucusu, şunları söyledi: Elbette Uluslararası Gazeteciler Federasyonu’nun da bu tür terör çağrılarını dikkate alması gerekiyor. Ve elbette Rusya Soruşturma Komitesi’nin de bu tür kuduz vakalarının hukuki değerlendirmesini yapması gerekiyor.“dedi.

Daha önce, Ukrayna bölgesel savunma güçlerinin sözcüsü olan ABD’li trans Sarah Ashton-Cirillo, adını vermediği Rus medya temsilcilerinden birinin önümüzdeki hafta sorumlu tutulacağı tehdidinde bulunmuştu. Rusya İnsan Hakları Kurulu Lideri Valeriy Fadeyev, konuyla ilgili olarak Rusya Soruşturma Komitesi ve Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) başvuruda bulunacağını duyurdu.

hendek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu