Haber

Rize İşçi Hareketi Lideri Bayram Ali Tatoğlu Anıldı

GENÇAĞA KARAFAZLI

43 yıl önce şehit olan Rize emek hareketinin liderlerinden Bayram Ali Tatoğlu, Hayrat Mahallesi’ndeki kabri başında anıldı. Tatoğlu’nu anlatan ailesi ve yakınları, “Onun devrimci ilke ve ilkeleri bizim için evrenseldir” dedi.

30 Temmuz 1980’de kurulan pusuda öldürülen ‘Rize’nin Bayramı’ olarak bilinen işçi hareketinin liderlerinden Bayram Ali Tatoğlu, Hayrat Mahallesi’ndeki mezarı başında anıldı.

Gaziantep’e atanıp öğretmenliği engellendikten sonra Çaykur’a bağlı Zihni Derin Çay Fabrikasında işçi olarak çalışmaya başlayan Tatoğlu, kentteki işçi sınıfını örgütledi ve birçok kez mitingler düzenledi. 30 Temmuz 1980 gecesi Tatoğlu, çalıştığı fabrikanın gece vardiyasından çıktıktan sonra Reşadiye Mahallesi’nde bir toplantıya giderken kiralık katil tarafından pusuya düşürüldü. Arkadaşları tarafından Rize Devlet Hastanesine kaldırıldı ancak kurtarılamadı.

Tatoğlu için ailesi ve arkadaşları tarafından Rize’nin Hayrat İlçesi’ndeki mezarı başında anma töreni düzenlendi. Etkinliğe CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu da katıldı. Bayram Ali Tatoğlu’nun hayatından örnekler veren yakınları, “Onun devrimci ilke ve ilkeleri bizim için evrenseldir” dedi. Etkinliğe katılanlar, Tatoğlu’nun mezarına karanfil bıraktı.

halkapinarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu