Ekonomi

Rekor çıkışlar Hong Kong’un kripto ETF’lerini vurdu

Hong Kong’daki kripto para borsaları olan ETF’ler, net çıkışların 39 milyon dolara ulaştığı 13 Mayıs Pazartesi günü şimdiye kadarki en kötü gününü yaşadı. Bölgedeki altı kripto ETF’inin mali durumundaki bu büyük değişiklik hepsini etkiledi ve böylece iki haftadan kısa bir süre önce piyasaya sürülmelerinden bu yana elde ettikleri kazanımların hepsi yok oldu.

Bitcoin ETF’leri en ağır yükü taşıyor

Çıkışların çoğunluğu Bitcoin ETF’lerinden kaynaklanırken Bosera, ChinaAMC ve Harvest Global’in spot Bitcoin fonları, toplu olarak 32,7 milyon dolar kaybetti. ChinaAMC’nin Bitcoin fonu 15 dolar kaybederek en çok etkilenen fon oldu. Farside Investors’ın açıkladığı verilere göre tek bir günde 5 milyonluk çıkış gerçekleşti. Bu, fonun tarihindeki en büyük net çıkış oldu.

Ether ETF’leri de vurdu

Ether ETF’leri de net çıkışlardan muaf tutulmadı ve toplam 6,6 milyon dolar geri çekildi. Hem Harvest Global hem de ChinaAMC Ether fonları 3’er milyon dolar kaybetti.

Kümülatif çıkışlar girişleri aştı

Pazartesi günü itibarıyla, ETF’lerin 30 Nisan’da işlem görmeye başlamasından bu yana, toplam çıkış 20,9 milyon dolara yükseldi. Bu rakam 18,4 milyon dolarla keskin bir farklılık gösteriyor. Cuma günü (10 Mayıs) kaydedilen toplam giriş 4 milyon dolardı, bu da yatırımcı duyarlılığının çok değiştiğini gösteriyor.

Pazartesi günkü kayıplar aynı zamanda Hong Kong’un kripto ETF’lerinde 9 Mayıs’tan bu yana çekilen 52,5 milyon dolarla üst üste üçüncü çıkış günü oldu. En önemlilerinden biri de Harvest Global’in Bitcoin ETF’sinin 9 milyon dolar tutarında çıkış yaşadığı ilk vaka olmasıydı.

Piyasa koşulları ve halving sonrası çöküş

Büyük para çekme işlemleri, Bitcoin’in (BTC) hafta sonu boyunca 61.000 doların altında işlem gördüğü genel piyasa eğilimiyle uyumludur. Analistler, bunun yarılanma sonrası çöküşün bir sonucu olduğunu söylüyor. 20 Nisan’da Bitcoin madencilik ödüllerinin yarıya indirilmesi, yeni Bitcoin arzının azalmasına yol açtı ve piyasa, yeni ihraç programına uyum sağlarken genellikle fiyatlarda geçici düşüşe neden oldu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Hong Kong ve ABD kripto ETF piyasası

Hong Kong’un kripto ETF piyasası, Amerika Birleşik Devletleri’ne kıyasla hâlâ oldukça küçük. ABD’de 11 milyar dolarlık varlıktan sorumlu 50 Bitcoin ETF’si bulunmaktadır. Aksine Hong Kong’un ETF’leri, toplu olarak 179,2 milyon dolara sahip kişiler tarafından yönetiliyor.

Son çıkışlar, Hong Kong’un kripto ETF piyasasının oynaklığının ve başlangıcının kanıtıdır. Bölgenin finansal araçları gelişirken yatırımcılar bu eğilimleri ve tüm kripto para dünyası üzerindeki etkilerini dikkatle izleyecekler.

Bu haber ilk önce Coin Mühendisi sitesinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu