Ekonomi

PMI’a göre Birleşik Krallık’ta imalat büyümesi nakliye sorunlarından etkilendi

Kızıldeniz’de deniz taşımacılığında yaşanan aksaklıkların denizaşırı müşterilerden gelen talepte düşüşe yol açması nedeniyle İngiliz imalat faaliyetlerinde Haziran ayında büyüme yavaşladı. S&P Global İngiltere İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), Mayıs ayındaki 22 ayın en yüksek seviyesi olan 51,2’den Haziran ayında 50,9’a geriledi. Haziran ayına ilişkin nihai rakam da ilk tahmin olan 51,4’ün altında kaldı.

Düşüşe rağmen, hem üretim hem de yeni siparişlerin artış göstermesiyle genel tablo olumlu olmaya devam etti. Ancak sektör, istihdam sayılarının düşmesi, teslimat sürelerinin uzaması ve imalatçılar için girdi maliyetlerinin Ocak 2023’ten bu yana en hızlı şekilde artması nedeniyle zorluklarla karşılaştı.

Nakliye sorunları öncelikle, Yemen’deki Husi militanlarının saldırılarının Kasım ayından bu yana uluslararası deniz yollarını kesintiye uğrattığı Kızıldeniz’de devam eden krize bağlanıyor. Bu gelişmeler, birçok geminin Süveyş Kanalı’na giden geleneksel Kızıldeniz geçişinden kaçınarak Afrika’nın güney ucuna yönelmesine yol açtı.

Özellikle ihracat siparişleri etkilenmiş ve üst üste 29. ayda da düşüş göstermiştir. Bu durum, yukarıda bahsedilen nakliye gecikmelerinin yüksek navlun maliyetleriyle birleşmesinin bir sonucudur.

Daha geniş bir ekonomik bağlamda, Cuma günü açıklanan resmi rakamlar, ekonominin %10’unu oluşturan Birleşik Krallık imalat sektörünün 2024 yılının ilk çeyreğinde %1,1 oranında büyüdüğünü gösterdi. Bu, 2021’in başından bu yana en güçlü ikinci çeyrek büyümesini temsil ediyor. Ancak aynı çeyrekte mal ihracatı hacmi %3,5 oranında düşerken, Ulusal İstatistik Ofisi bunun büyük ölçüde İngiliz ticaret istatistiklerini sıklıkla çarpıtan bir faktör olan parasal olmayan altın ticaretindeki dalgalanmalardan kaynaklandığını öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

murgulhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu