Ekonomi

Piyasa ECB’den nihai faiz artışı bekliyor

Ekonomistler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) gelecek ay son faiz artırımını yapacağını tahmin etmeye devam ediyor.

Bloomberg anketine göre Eylül ayında mevduat faizi %3,75’ten %4’e çıkarılacak. Aynı zamanda, yanıt verenler ECB’nin Mart ayında, daha önce düşündüklerinden bir ay önce borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlayacağını düşünüyor.

ECB Lideri Christine Lagarde, 13-14 Eylül’deki ECB toplantısında yükseltme veya geçme kararı alınabileceğinin sinyallerini vermişti.

Bloomberg’in anketi, ECB’nin son toplantısından bu yana yakından izlediği bir ölçüt olan çekirdek enflasyonun muhtemelen zirveye ulaşacağı beklentisine dayanıyordu. Farklı bir tüketici anketi de 20 ülkenin yer aldığı Avro Bölgesi’nde fiyat artış beklentilerinin daha da gerilediğini ancak yüzde 2 hedefinin üzerinde kaldığını ortaya koydu.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler, bu yıl ve gelecek yıl 2023 enflasyonu ve çekirdek enflasyon iddialarını artırdı.

Fiyat artışlarını ölçen bir pazar karşılaştırması da rekor seviyeleri test ediyor. Para piyasaları şu anda Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek ay 25 baz puan artması olasılığını yüzde 70 olarak fiyatlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu