Haber

NATO’dan Sırbistan’ın talebinin reddedilmesi

NATO’nun Kosova Barış Gücü (KFOR), Sırbistan’ın Kosova ile gerilimin ortasında kuzey Kosova’ya asker ve polis gönderme talebine yanıt verdi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic yaptığı açıklamada, KFOR’un Sırbistan’ın Kosova’ya asker gönderme talebini reddettiğini ve yanıtın kendilerine “tesadüfen” önemli bir tarihte, Ortodoks Hıristiyanların Noel Arifesini kutladıkları sırada iletildiğini söyledi. Vucic, “Cevabın ne olacağını hepimiz biliyorduk ve bekliyorduk, bunu daha önce de söyledim.” Elbette Sırbistan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerinin Kosova topraklarına dönmesine gerek olmadığı cevabını verdiler” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin 1244 sayılı kararının KFOR’a Sırbistan’ı reddetme hakkı vermediğini savunan Vucic, “Noel arifesinde bize olumlu cevap verselerdi bir anlamı olurdu. Ama yılbaşından önce olumsuz cevap alınca bunun tesadüf olmadığını anlayabilirsiniz” dedi.

Kosova, Sırbistan’ın talebine sert tepki göstermişti.

Sırbistan, etnik Sırpların inançlı yaşamadıklarını ileri sürerek Kosova’nın kuzeyine 1000 kişilik bir ordu ve polis gücü gönderilmesi için KFOR’a resmi başvuruda bulundu. Sırbistan’ın talebi Kosova’dan sert tepki aldı ve Kosova Devlet Başkanı Vjosa Osmani, Sırp ordusunun bir daha Kosova’ya ayak basmayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu