Haber

Lise öğrencileri Osmanlı’nın ilk elektrik santralini ziyaret etti

Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Yüksek Gerilim Şubesi 10. sınıf öğrencileri, Osmanlı’nın şehir ölçeğindeki ilk elektrik santrali Silahtarağa’yı ziyaret etti.

Önümüzdeki yıl Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yüksek tansiyon bölümünde okuyacak öğrenciler, Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü içinde yer alan ve dönüştürülen Osmanlı İmparatorluğu’nun şehir ölçeğindeki ilk elektrik santrali Silahtarağa’yı ziyaret etti. Santral İstanbul Güç Müzesi’ne. BEDAŞ’ın düzenlediği geziye 2 eğitimci ve 49 öğrenci katıldı. Geleceğin enerji sektörü çalışanlarına gezi boyunca BEDAŞ yetkilileri eşlik etti.

“1914-1938 YILLARI ARASINDA İSTANBUL’UN ELEKTRİĞİNİ BULUŞAN SANTRALİ”

Elektrik dağıtım sektöründe yetişmiş eleman ihtiyacı olduğunu ifade eden BEDAŞ İSG Müdürü Ozan Bozlak, “Enerjinin Yıldızları projemizde amacımız, gençlerimize yeni istihdam olanakları sağlarken, sektörün nitelikli insan kaynağı ihtiyacına çözüm üretmektir. Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü Güç Müzesi, bu branştaki gençlerimizin mutlaka görmesi gereken bir müzedir.Tesis, İstanbul’un en eski sanayi bölgesi olan Haliç’te kurulduğu 1914 yılından 1983 yılına kadar şehre elektrik sağlamıştır. Milli sanayi mirası olan Silahtarağa Santrali’nde ve İstanbul’da elektriğin tarihini görme fırsatı buldu” dedi.

PROJE 3 ŞEHİRDE DEVAM EDİYOR

2018 yılından bu yana üç ilde sürdürülen Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 2018 yılında imzalanan ‘Mesleki Eğitim Protokolü’ sonrasında Yüksek Kan Antalya, Sivas ve İstanbul’da 3 meslek lisesinde baskı. Kolu açıktı. Projenin bu bölümünü tercih eden öğrenciler BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ uzmanları tarafından teorik ve uygulamalı derslerle desteklenmektedir. Ayrıca 3 firmanın öğrencilere eğitim hayatları boyunca burs ve staj imkanı, mezun olduktan sonra ise istihdam imkanı sağladığı belirtildi.

pinarbasihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu