Haber

Köyleri istila eden tırtıl için çalışmalar sürüyor

Köyleri istila eden tırtıl için çalışmalar sürüyor

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ve İdil ilçelerinde yoğun tırtıl istilasına ilişkin Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri harekete geçti.

Meralardan çıkıp köylere ulaşan tırtıllar bölge halkını tedirgin ederken, tarım arazilerinin zarar görmesinden endişe ediliyor. Bölgenin bitki örtüsüne zarar veren tırtıllar, vatandaşların konutlarına kadar ilerledi. Köylüler evlerine yaklaşan tırtılları ellerindeki fırça ve süpürgelerle kendi imkanlarıyla uzaklaştırmaya çalışıyor. Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından bölgede inceleme başlatıldı. Çalışmalar Diyarbakır Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile birlikte yürütülmektedir.

Şırnak İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Hurşit Acar, bölgede yoğun bir çam keseli tırtılı popülasyonu ile karşılaştıklarını belirterek, “Tırtılların son 3 yıldır bölgemizde yaşanan kuraklık nedeniyle ortaya çıktığını düşünüyoruz. Çiftçilerimizden aldığımız, gruplarımız Cizre ve İdil ilçelerinde bulunan Diyarbakır Tarımsal Gayret Araştırma Enstitüsü gruplarında barındırıldı.“Bölgemizde son 3 yıldır yaşanan kuraklık ve ani hava değişimi sonucu tırtılların ortaya çıktığını düşünüyoruz. ilk etapta değişikliği getirdi. Çiftçilerimizin bu konuda tedirgin olacak bir durumlarının olmadığını düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu