Ekonomi

Koşun, Almanya’dan Market Broşürümüz Geldi! Almanya’da mı Türkiye’de mi Asgari Ücretli Beslenebiliyor?

Gıda enflasyonu kopup giderken, marketlerde yılsonu gururuna etiket değişimleri sürat kazanıyor. Malum piyasalarda yıl sonu rallileri ünlüdür o vakit enflasyonda neden olmasın? Geçen yıl ne yaşadığımız unuttunuz mu? Bu yıl meyvelerini yemeyi beklediğimiz aylık yüzde 13,58 (Aralık 2021) enflasyonda anlatmaktan lisanımızda tüy bitti lakin bir daha söyleyelim: Geçen yıl yüzde 13,58 nedeniyle bu yıl enflasyon ola ki ezkaza TÜİK tarafında yüzde 10 hesaplandı, tabi aylık, düşmüş olacak! Fiyatlardaki artış kısmını artık ezber ettiysek, Almanya’da işlerin daha kötü olmadığına da kendimizi hazırlayalım mı? Buyurun alışverişe o halde!

Almanya’da enflasyon 71 yılın zirvesinde!

Eylülde yüzde 10 olan yıllık enflasyon, ekimde yüzde 10,4 olurken, bu da 1951’den bu yana görülen en yüksek seviye olmuştu. 

Türkiye’de 24 yılın tepesinde bulunan enflasyon yüzde 85,51 oranında bulunuyor. Lakin emin olun işler orada daha kötü! İnanmazsanız sokaktan geçen amcalara sorabilirsiniz.

Yeni gerginlik sinemalarımız Almanya marketlerinde TikTok çeken gurbetçiler olurken, kimisi burası daha berbat diyor kimi de nazire yapıyor.

Tabi kapitalizmde kimsenin güllük gülistanlık bir hayta yaşamasını beklemiyoruz bizim sıkıntımız gerçekler ve sayılar. Almanya’da asgari ücretli çalışan oranının yüzde 5, Türkiye’de haydi çalışan kısmın yarısından fazla olduğunu biliyoruz diyelim. Almanya’da 1.621 euro olan asgari ücret Türkiye’de de 5.500 TL.

Bilgiler tamamsa gidiyoruz markete!

Broşür Almanya’da bir Türk marketine ilişkin, biz de ne varsa aldık.

twitter.com

?

twitter.com

Ne kadar tuttu? 81,36 öyro (euro)! Biz neden geri kalalım? Aynılarını burada da aldık.

Ne kadar tuttu? 2.055 TL (iki bin elli beş Türk Lirası)!

Kurulu nizamı olmasa dönecek olan gurbetçi vatandaşlarımız için de şöyle bir bilgilendirme yapalım. Taban fiyatlı biri Almanya’da bu broşürün tamamını ayda yaklaşık 20 (19,9) kez alabiliyor.

Türkiye’de taban fiyatlı bir çalışan tıpkı alışverişi ayda 2 (2,6) kere matematiksel olarak haydi 2 ayda 5 defa diyelim alabiliyor.

Şuraya da Eylül 2022 OECD enflasyon karşılaştırmalarını ekleyelim de dorukta kimin olduğu aşikâr olsun!

Sosyal medyada yayılan görsel olur da yansılar olmaz mı? Olmazsa olmaz!

Kıskananlar çatlasın o halde!

Düşünmesek…

?

??

?

Belki de gerçektir, otomobil yalnızca Türkiye’ye gelmek içindir…

?

?

Belde neresi? “Gel de” olmasın o?

?Sizce de kıskanmaya devam mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu