Haber

Kolombiya’da seller ve toprak kaymasından binlerce kişi etkilendi

Kolombiya’da hafta sonundan bu yana tesirli olan şiddetli yağışların yol açtığı seller ve toprak kaymalarında 5 kişi hayatını kaybetti.

Başkent Bogota, Magdalena, Atlantico, Surce, Cesar, La Guajira, Antioquia ve Cordoba idare bölgelerinde çok sayıda toprak kayması ve sel meydana geldi.

Şimdiye kadar 5 kişinin öldüğü, binlerce kişinin tahliye edildiği ülkede, heyelan ve toprak kaymaları nedeniyle kentler ortası ulaşım zahmetle sağlanıyor.

Bogota Belediye Lideri Claudia Lopez, Twitter hesabından, yağışların ay sonuna kadar devam edeceğinin iddia edildiğini belirtti, vatandaşlardan taşkın ve toprak kayması riskine karşı dikkatli olmalarını istedi.

Sosyal medyaya yansıyan imgelerde ise dağların ortasında mahsur kalan araç sahiplerinin yetkililerden yardım talebinde bulunduğu görüldü.

Sel ve heyelan uyarısı

Meteoroloji ve Etraf Çalışmaları Enstitüsü (Ideam), yağışların ülke genelinde devam edeceğini lakin kimi bölgelerde daha şiddetli olacağını vurgulayarak, sel ve heyelan ikazında bulundu.

Yağış mevsiminde 205 kişi hayatını yitirdi

Kolombiya Ulusal Afet Risk İdaresi Ünitesi (Ungrd), ülkede “yağmur mevsimi”nin başlamasından bu yana 205 kişinin hayatını kaybettiğini, 53 kişinin kaybolduğunu, 281 kişinin ise yaralandığını açıkladı.

Ülke geneli şiddetli yağışlardan 500 bine yakın kişinin etkilendiğini kaydeden Ungrd, 32 kentte, 776 kasabada 2 bin 707 olayın yaşandığını bildirdi.

Ungrd, sellerden 5 bin 858 konutun yıkıldığını, 77 bin 816 konut ile 2 bin 236 yol, 247 köprü, 321 su kemeri ve 84 kanalizasyonun hasar gördüğünü belirtti.

“Yağmur mevsimi” mühletince 799 sel yaşandığını tabir eden Ungrd, bu durumdan 23 bin 518 hektarlık alanın ziyan gördüğünü kaydetti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, açıklamasında, hükümet olarak felaketin sonuçlarıyla başa çıkmak için 412 milyon dolar bütçe ayırdıklarını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu