Ekonomi

Kimya Sektörünün Beş Aylık İhracatı 12 Milyar Doları Aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin Mayıs ayı ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14 artarak 21,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Mayıs ayında 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren kimya bölümü, en çok ihracat yapan ikinci ülke oldu. Bölümün bu yılın ilk beş aylık ihracatı 12,3 milyar $ olarak gerçekleşti. Kimya branşı, Mayıs ayında ülke ihracatının yüzde 11,3’ünü aldı.

Mayıs ayı kimya branşı ihracat rakamlarının değerlendirilmesi İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister “Sektörümüz Mayıs ayında 2,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İlk beş ayda ihracatımız 12 milyar doları aştı. Son on iki ayda kesilen ihracatımız yüzde 8,8 artarak 32 milyar dolara ulaştı. Enflasyon ve faiz baskısı ile birlikte sıkıntılı bir küresel sakinlik döneminden geçiyoruz. Almanya’nın resesyona girmesiyle birlikte AB ülkelerinde ekonomik durgunluğun boyutunu gördük. Önümüzdeki dönemde bu sakinliğin yerini bir canlanmaya bırakmasını bekliyoruz. Nitekim dış pazar için öncü göstergelerden olan ihracat iklimi endeksi ile ekonominin öncü göstergeleri olan imalat sanayi kapasite kullanım oranı ve imalat sanayi PMI rakamlarından bir miktar da olsa toparlanmanın başladığını görüyoruz. ülkemiz için göstergeler Mayıs ayında hem bölümümüzde hem de genel imalat sanayinde kapasite kullanım oranı arttı. Kimya şubemizin ortalama kapasite oranı Mayıs ayında yüzde 78’i aşarak 5 aylık sürenin en yüksek kapasite oranına ulaşırken, geçen yıl Mayıs ayına göre de 0,13 puan artış gösterdi. Bunlar elbette olumlu gelişmeler ama bir yandan da finansmana erişimde yaşanan zorluklar, enflasyon, kur ve faiz istikrarı gibi çözülmesini beklediğimiz sorunlarımız var. İnşallah yeni dönemde uygulanacak yeni ekonomi politikalarıyla bu sorunların ortadan kalkacağına inanıyoruz. Kimya branşı olarak daha güçlü büyüme ve ihracat için çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

koyulhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu