Haber

Kazakistan, BM’nin Golan Tepeleri’ndeki Ateşkes Gözlem Gücü’ne asker göndermeyi onayladı

Kazakistan Parlamentosu, Birleşmiş Milletler (BM) Ateşkes Gözlem Gücü (UNDOF) misyonu için Golan Tepeleri’ne 139 askerden oluşan barış gücü gönderilmesini onayladı.

Meclis ve Senato’nun ortak oturumunda, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in barışı savunma misyonu kapsamında yurt dışına asker gönderilmesine ilişkin karar önerisi oylamaya sunuldu.

Yaklaşık 430 Kazak askerinin Ortadoğu ve Güney Sudan’daki BM barışı koruma misyonlarında görev almasını öngören öneri, oybirliğiyle kabul edildi.

BM’nin Kazakistan’a bağımsız bir barış misyonu yürütme yetkisi verdiğini belirten kararda şunlar kaydedildi:

“Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinin Birleşmiş Milletler barışı koruma misyonlarına katılım coğrafyasının kademeli olarak genişletilmesi ve bu bağlamda Golan Tepeleri’ndeki BM Gözlem Gücü, BM’nin Ateşkes Denetlemesi başta olmak üzere yaklaşık 430 askerden oluşan barış gücü İsrail ile Filistin arasındaki BM Misyonu’nun (UNTSO), “Güney Sudan Cumhuriyeti’ndeki BM Misyonu’nun (UNMISS) Abyei’deki BM Geçici Güvenlik Gücü’ne (UNISFA) gönderilmesini öneriyorum.”

Kararda, BM Barış Gücü misyonları kapsamında şu anda Batı Sahra’da 6, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 2, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 2 ve Lübnan’da 9 askeri personelin görev yaptığı belirtildi. : “Artan jeopolitik gerilim bağlamında bölgesel ve ulusal güvenliğe yönelik yeni riskler.” “Bunlardan bazıları askeri müdahale gerektirebilir. Bu nedenle birliklerin savaşa hazır olma durumunun daha da güçlendirilmesi ve modern tehditlere karşı pratik deneyim kazanılması özellikle önemlidir.” kelimeler kullanıldı.

Kararda ayrıca, Kazakistan’ın ilk ulusal barışı koruma gücünün Golan Tepeleri’ne gönderileceğine dikkat çekilerek, şöyle denildi: “139 askeri personelden oluşan ilk bağımsız ulusal barışı koruma birliğinin BM Gözlemci Gücü misyonuna gönderilmesi özellikle dikkat çekicidir. Golan Tepeleri’nde kendi askeri teçhizatı ve silahlarıyla yedek birlik olarak bulunuyor.” ” değerlendirmesinde bulunuldu.

haber-tosya.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu