Ekonomi

JPMorgan CEO’su Dimon halefiyet planını özetledi, banka dışı krediler konusunda uyarılarda bulundu

JPMorgan Chase & Co. (NYSE:JPM) CEO’su Jamie Dimon, iki buçuk ila dört buçuk yıl arasında değişen olası bir zaman çizelgesi ile beş yıldan daha kısa bir süre içinde istifa etmeyi planladığını belirtti. Karar nihai olarak bankanın yönetim kurulu tarafından verilecektir. ABD’nin en büyük kredi kuruluşunu 18 yılı aşkın bir süredir yöneten Dimon, JPMorgan’daki yönetim ekibinin kalitesini kabul etti ve bankanın yönetim kurulunun potansiyel halefleri belirlediğini belirtti. Adaylar arasında ticari ve yatırım bankasının eş CEO’ları Jennifer Piepszak ve Troy Rohrbaugh’un yanı sıra tüketici ve toplum bankacılığı CEO’su Marianne Lake ile varlık ve servet yönetimi CEO’su Mary Erdoes yer alıyor.

Wall Street’in en uzun süre görev yapan banka şeflerinden biri olan Dimon, bankacılık sektöründe önemli bir büyüme ve değişimin yaşandığı bir dönemde JPMorgan Chase’in başında yer aldı. Bu ayın başlarında bir yatırımcı toplantısında yaptığı açıklamalarda, bu yılın başlarında bir düzenleyici dosyada ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, ayrılmasının ardından başkan ve CEO rollerini ayırma planlarını da tartıştı.

Halefiyet planlarına ek olarak Dimon, banka dışı kredi verenlerden alınan özel kredilerin genişlemesine ilişkin endişelerini dile getirdi ve bunun özellikle küçük işletmeler için sorunlara yol açabileceğine inandığını belirtti. Piyasa döndüğünde “mahsur kalan borçlular” konusunda uyardı, ancak sistemik bir risk öngörmüyor. JPMorgan Chase, özel kredi piyasasında rekabet edebilmek için 10 milyar dolar sermaye ayırdı ve talebe bağlı olarak bu miktarı arttırma potansiyeli bulunuyor.

Dimon ayrıca, güçlü olarak nitelendirdiği tüketici finansmanının mevcut durumu hakkında bilgi verdi ve işletmelerin kredi ödemelerini etkin bir şekilde yönettiğini, orta piyasa kayıplarının ve ipotek kayıplarının yıllardır sıfır olduğunu belirtti. Ancak, piyasalar bölümü hariç tutulduğunda bu yıl 91 milyar dolara yükselmesi öngörülen net faiz gelirindeki (NII) artışın sürdürülebilirliğine ilişkin beklentileri yumuşatarak, bu seviyelerin uzun vadede korunamayabileceğini öne sürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

altinyaylaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu