Ekonomi

Jollibee Foods, Compose Coffee’nin çoğunluğunu 340 milyon dolara satın aldı

Filipinler merkezli Jollibee Foods, küresel varlığını genişletmek amacıyla Güney Koreli Compose Coffee’nin çoğunluk hissesini satın aldığını duyurdu. Anlaşma kahve şirketine 340 milyon dolar değer biçiyor. Bugün Jollibee’nin iştiraki Jollibee Worldwide Pte, Compose Coffee’nin %70’ini 238 milyon dolara satın almayı kabul ederken, çoğunluk hissesine sahip olduğu Titan Fund da %5’lik ek bir hisse alacak. Kalan %25’lik pay ise bir özel sermaye şirketi olan Elevation’a ait olacak.

Piyasa değeri 4,29 milyar dolar olan Jollibee’nin hisseleri bugün %0,44 oranında artarak %0,62 oranında düşen genel piyasa endeksine karşı direnç gösterdi.

Satın alma, Jollibee’nin gelecekte işlerinin çoğunluğunu oluşturması beklenen uluslararası mağaza sayısını artırma stratejisinin bir parçası. Bu satın alma ile Jollibee küresel mağaza ağını 10.000 noktaya çıkaracak.

Manila’daki China Bank Capital’in genel müdürü Juan Paolo Colet, “Bu, Jollibee’nin küresel ayak izini daha da genişletmek ve gelecek vaat eden pazarlardaki cazip fırsatlardan yararlanmak için yaptığı iyi bir hamle” diyerek satın alma işlemini övdü. Ayrıca anlaşmanın nakit yaratma ve zaman içinde hissedarlar için değer yaratma potansiyeline de dikkat çekti.

Franchise olarak 2.470 mağaza işleten Compose Coffee, borçsuz bir bilançoya, güçlü nakit getirilerine ve kâr marjlarına sahip. Bu satın alma Jollibee’ye kişi başına kahve tüketimi açısından dünyanın üçüncü büyük pazarı olan Güney Kore pazarına erişim imkânı sağlıyor.

Busan’da 2014 yılında kurulan kahve zinciri, bir kavurma tesisini de içeriyor ve Jollibee’nin 2019 yılında 100 milyon dolar karşılığında yaptığı Coffee Bean & Tea Leaf yatırımını da içeren büyüyen portföyünün bir parçası haline geldi.

Jollibee, NYSE:MCD ve Yum Brands’in KFC’si gibi rakiplerini geride bırakarak Filipinler fast-food sektöründe baskın bir oyuncu konumunda. Şirket, tatlı tarzı spagetti, hamburger ve kendine özgü kızarmış tavuk gibi benzersiz menü ürünleriyle tanınıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

narman-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu