Haber

“İslam Dünyasının 2024 Gençlik Başkenti” Azerbaycan’ın Şuşa kenti oldu

İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) Lideri Taha Ayhan, 2024 yılı “İslam Dünyasının Gençlik Başkenti”nin Azerbaycan’ın Şuşa kenti olarak belirlendiğini duyurdu.

ICYF Yıllık Yönetim Kurulu Toplantısı Dünya Ticaret Merkezi’ndeki ICYF genel merkezinde gerçekleştirildi.

Toplantının ardından açıklama yapan Ayhan, kalkınmada önemli rol oynayan gençlerin kapasitelerini artırmak amacıyla her yıl İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerden bir şehri “Gençlik Başkenti” olarak seçtiklerini söyledi. yıl boyunca bu şehirde uluslararası etkinlikler düzenlediklerini söyledi.

Toplantının gündem maddelerinden birinin de yeni liderin seçimi olduğunu belirten Ayhan, “Azerbaycan’ın Şuşa şehri ve Fas’ın Marakeş şehri 2024 yılı için adaydı. Ancak Fas, son deprem nedeniyle başvurusunu 2025 yılına erteledi. Biz de aday olduk. Gazze ve Shusha’daki olaylardan “kurtarılmış bir İslam kasabası olduğu gerçeğini göz önünde bulundurarak, Shusha’yı” 2024’ün gençlik başkenti “olarak ilan ettik. Depremden etkilenen kardeşlerimizle dayanışma amacıyla Marakeş’i ‘2025’in Gençlik Başkenti’ ilan ettik.” ifadelerini kullandı.

Ayhan, geçtiğimiz gün Azerbaycan’da Karabağ Zaferi’nin 3’üncü yıl dönümünün kutlandığını hatırlatarak, 2016 yılında İstanbul ile başlayan 10’uncu gençlik başkentinin kurtarılan Şuşa olarak belirlendiğini belirtti.

Gençlik başkenti olarak seçilen şehirlerde uluslararası faaliyetler yürüttüklerini belirten Ayhan, şöyle konuştu:

“O yıl gençlik başkenti ilan ettiğimiz şehirlere odaklanıyoruz. O şehrin gençlerini dünyanın diğer yerlerindeki gençlerle buluşturuyoruz. Çeşitli temalarda programlar düzenliyoruz. Genç bilim insanlarını teşvik etmek, ezber yarışmaları düzenlemek gibi. , güzel Kur’an okuma yarışmaları, klasik ve modern sanat yarışmaları. “Çeşitli başlık ve şekillerde programlar yürütüyoruz.”

“Türkiye’nin Gazze meselesindeki tutumu çok önemli”

Taha Ayhan, İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik baskınlarına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Filistin’in işgali ve bu işgali gerçekleştiren terör örgütünün bize gösterdiği gerçek, sadece ümmet olarak uyandığımız değil, insanlığın uyanışına da tanık olduğumuzdur. Bugün New York’ta, Londra’da eylemler var. Paris, Berlin ve Tokyo. “Buna şahit oluyoruz. Bunun nedeni, işgalci devletin ve işgalci terör örgütünün gerçekleştirdiği zulmün artık aşırı boyutlara ulaşmasıdır. İnsan vicdanına sığmayacak bir seviyeye ulaştı.”

Türkiye’nin bu konuda bir söylem geliştirdiğini belirten Ayhan, bu söylem üstünlüğünün bu zulme karşı uyanışın göstergesi olduğunu ifade etti.

Ayhan, Batı’nın başını çektiği bir siyasi bloğun Gazze sorununa ilişkin kısa vadeli, küçük hesaplarda anlaşmaya vardığının anlaşıldığını belirterek, “Gazze’deki direniş örgütlerini sınıflandırmak gibi çok kısa vadeli hesaplar peşindeler. Terör örgütü olarak onu ortadan kaldırmak, ancak “Kendi milletini, kendi toprağını savunan bir direniş örgütünden bahsediyoruz.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin Gazze meselesindeki duruşunun çok önemli olduğunu vurgulayan Ayhan, şu anda bu konuda somut plan öneren tek ülkenin Türkiye olduğunu ve bu çabaların bölgeyi barışa götüreceğini sözlerine ekledi.

haber-hanonu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu