Haber

İran ve Küba arasında 6 işbirliği anlaşması imzalandı

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin resmi ziyarette bulunduğu Küba’da gerçekleştirilen görüşmelerin ardından iki ülke arasında 6 adet işbirliği anlaşması imzalandı.

Şef, Küba Devlet Lideri Miguel Diaz Canel tarafından Devrim Sarayı’nın bahçesinde düzenlenen devlet töreniyle karşılandı.

Liderler daha sonra Kübalı ve İranlı iş insanlarının katılımıyla gerçekleştirilen “İran-Küba Ekonomik Forumu”na katıldı.

Baş başa ve ara heyet görüşmelerinin ardından Devrim Sarayı’nda düzenlenen imza töreninde iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek amacıyla 6 adet işbirliği anlaşması imzalandı.

Anlaşmaların içeriğinde hükümetler arası kapsamlı işbirliği, Dışişleri Bakanlıkları arasında siyasi istişareler, telekomünikasyon, bilgi teknolojileri, taşınabilir bilgi ve hizmetler yer aldığı kaydedildi.

Taraflar arasında yapılan müzakerelerde gümrük sorunlarına ilişkin Adalet Bakanlıkları arasında mutabakat zaptı imzalandı.

İki ülke arasındaki birlik ve işbirliğine dikkat çeken Canel, Küba ve İran’ın tek taraflı yaptırımları reddetme konusunda mutabık kaldığını ve ticari ilişkilerin daha da gelişeceğini ifade etti.

Venezuela, Nikaragua ve Küba’ya yaptığı ziyaretleri hatırlatan şef, ABD’nin tek taraflı uygulamalarına karşı 3 Latin Amerika ülkesiyle kurulan bağların “stratejik” olduğunu söyledi.

İran’ın bölge ülkeleriyle ilişkilerini derinleştirmesinin bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Reisi, ekonomik yaptırımlara rağmen Küba, Nikaragua ve Venezuela ile ticaretin doğru yönde ilerlediğini belirtti.

Biyoteknoloji alanında işbirliği

Meslektaşı Canel ile Genetik Mühendisliği ve Biyoteknoloji Merkezi’ni de ziyaret eden Reisi, merkezdeki çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Reisi, biyoteknoloji alanının iki ülke arasındaki işbirliğinde örnek teşkil ettiğini belirterek, enerji, madencilik ve teknoloji gibi ayrımları genişletmek istediklerini kaydetti.

Küba Devlet Başkanı Canel, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda iki ülke arasındaki karşılıklı saygı, dostluk ve işbirliğinin altını çizerek, “Görüşmelerde harika siyasi ve diplomatik ilişkilerimizi vurguladık. Biyoteknoloji, iş birliğini güçlendirmek için stratejik fırsatlardan birini sunuyor. İki ülke arasında enerji, gıda ve sağlık alanlarında potansiyele dayalı ekonomik ve ticari işbirliği bağlarının derinleştirilmesini ve çeşitlendirilmesini teyit ediyoruz.” sözlerini kullandı.

haber-germencik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu