Ekonomi

IMF başkanı, Ukrayna ekonomisinde bu yıl kademeli bir toparlanma beklendiğini söyledi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Ukrayna’nın yeni bir program kapsamında IMF’den “büyük” bir zemin alabileceğini belirterek, Ukrayna ekonomisinde bu yıl kademeli bir toparlanma beklendiğini söyledi.

Georgieva, Ukrayna ziyaretinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Başbakan Denis Shmygal, Maliye Bakanı Sergey Marchenko ve Merkez Bankası Andriy Pyshnyy ile görüştüğünü ifade etti.

Sivil toplum, parlamento, özel sektör ve iş dünyasının kadın başkanları ile de görüştüğünü belirten Georgieva, “Ziyaret ve görüşmelerim sırasında çok büyük zorluklara rağmen işleyen bir ekonomi gördüm” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Georgieva, ülkede mağazaların açık olduğunu, hizmet verildiğini ve insanların işlerine gittiğini belirtti.

Devlet kurumları ve ekonomik kurumların çok iyi çalıştığına işaret eden Georgieva, bankacılık sisteminin de tamamen işlevsel olduğunu vurguladı.

Georgieva, “Kritik altyapıya yönelik saldırılara rağmen ekonomi uyum sağlıyor ve bu yıl boyunca kademeli bir ekonomik toparlanma bekleniyor.” dedi. terimini kullandı.

IMF’den Ukrayna’ya ‘büyük’ ​​takviye

IMF’nin görüşmelerimde Ukrayna’yı desteklemeye devam etme taahhüdünü yineleyen Georgieva, “Uluslararası toplum, 2023 ve sonrasında ana finansman ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere Ukrayna’yı desteklemede hayati bir rol oynamaya devam edecek.” değerlendirmesini yaptı.

Georgieva, Ukrayna’daki savaşın yerel, bölgesel ve küresel ekonomi için geniş kapsamlı sonuçları olduğunu kaydetti.

Öte yandan IMF Lideri Georgieva, ziyaretinin ardından basına yaptığı açıklamada, Ukrayna makamlarının performansına göre “büyük” bir takviye sağlayabileceklerini söyledi.

Programın bileşenlerinin ne olacağını ve son teslim tarihini Ukrayna makamlarıyla müzakere sürecinde olduklarını belirten Georgieva, “Kesinlikle daha uzun bir dönemden bahsediyoruz çünkü Ukrayna politikasındaki zorlukların daha da artacağı açık. yakın zamanda kaybolmaz.” değerlendirmesini yaptı.

Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal, dün IMF Lideri Georgieva ile görüşmesinin ardından, Ukrayna’nın en az 15 milyar dolarlık çok yıllı bir güçlendirme programı üzerinde anlaşmaya varmayı umduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu