Ekonomi

IEA, 2024 için petrol arzı büyüme tahminini yükseltti

Uluslararası Enerji Ajansı (IAA), küresel petrol üretiminin Aralık ayında bir önceki aya göre günlük 490 bin varil azalarak 102 milyon 270 bin varile gerilediğini bildirdi.

IEA’nın Aralık ayı petrol piyasası raporuna göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) ham petrol üretimi Aralık ayında günlük yaklaşık 50 bin varil artarak 27 milyon 20 bin varile ulaştı. Bu dönemde OPEC’in ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan üretimi günde 5 milyon varil arttı. Milyon 500 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylece OPEC’in geçen ay toplam petrol üretimi günlük yaklaşık 32 milyon 520 bin varil oldu.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi söz konusu dönemde günde 540 bin varil azalarak yaklaşık 69 milyon 750 bin varile ulaştı.

Buna göre küresel petrol üretimi Aralık ayında günlük 490 bin varil azalarak 102 milyon 270 bin varile ulaştı.

Küresel petrol arzı 2023’te günde 102 milyon varile ulaştı

Küresel petrol arzı, bir önceki yıla göre günde 1 milyon 900 bin varil artarak geçen yıl günde 102 milyon varile ulaştı.

Yıl boyunca gönüllü olarak ek üretim kesintisi yapan Suudi Arabistan’da petrol arzı günde yaklaşık 900 bin varil azaldı. OPEC+ grubundaki üretimdeki düşüş, arz kesintilerinden muaf tutulan ve üretimini son beş yılın en yüksek seviyesine çıkaran İran ile kısmen dengelendi.

2024 yılında küresel arzdaki büyümenin neredeyse tamamı OPEC+ grubu dışındaki ülkelerden gelecek

Bu yıl küresel petrol arzının günde yaklaşık 1 milyon 500 bin varil artarak 103 milyon 500 bin varil gibi yeni bir seviyeye ulaşması bekleniyor.

Bu artışa ABD, Brezilya, Guyana ve Kanada’nın günlük yaklaşık 1 milyon 300 bin varil ile katkı sağlaması bekleniyor. Bunun yarıdan fazlasının ABD’den geleceği öngörülüyor.

Küresel petrol arzındaki büyümenin neredeyse tamamının OPEC+ grubu dışındaki ülkelerden geleceği tahmin edilirken, OPEC+ grubu üretiminin genel olarak geçen yıla göre sabit kalması ve ek gönüllü kesintilerin kademeli olarak kaldırılmaya başlanması bekleniyor. yılın ikinci çeyreği.

Devam eden yaptırımlara rağmen ABD ve Brezilya’dan sonra üçüncü büyük üretim artışının İran’dan gelmesi bekleniyor. Mevcut durumda en büyük üretim düşüşünün Rusya’da yaşanacağı varsayılıyor.

Küresel petrol talebi büyüme hızı yavaşlayacak

IEA’ya göre küresel petrol talebi bu yıl, geçen yıla göre günde yaklaşık 1 milyon 200 bin varil artarak 103 milyon varile ulaşacak.

Talepte beklenen bu artış, geçen yıl kaydedilen günlük 2 milyon 300 bin varillik büyümenin açıkça yavaşladığını gösteriyor.

haber-umraniye.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu