Ekonomi

G7, Ukrayna’ya yardım için dondurulmuş Rus varlıklarını kullanmayı araştırıyor

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo’ya göre G7 finans liderleri, Ukrayna’yı desteklemek için dondurulmuş Rus devlet varlıklarından yaklaşık 300 milyar doların nasıl kullanılacağını aktif olarak tartışıyor. Yedi sanayileşmiş ülkenin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları bugün Washington’daki Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası toplantıları sırasında bir araya gelirken konu gündemin üst sıralarında yer alıyor.

Tartışmalar, varlıklara potansiyel olarak el koymak ya da başka bir şekilde kullanmak için uygulanabilir bir yasal çerçeve bulmaya odaklanıyor. Adeyemo, varlıkların teminat olarak kullanılması ya da bu varlıklardan elde edilen kar ve faizlerin kredileri finanse etmek üzere yönlendirilmesi gibi çeşitli yaklaşımlardan söz etti. Bakanlar, Haziran ayında İtalya’da yapılması planlanan G7 zirvesinde karar alınması için sunulacak seçenekleri araştırıyor.

ABD, Rus varlıklarına el konulması için güçlü bir yasal dayanak olduğunu savunurken, Almanya ve Fransa gibi Avrupalı ortakları bu tür eylemlerin emsal teşkil edebileceğine dair endişelerini dile getirdiler. Doğrudan el koymayı içermeyen bir alternatif, bu varlıklardan elde edilen faizin krediler veya tahviller için teminat olarak kullanılmasıdır.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, yılda 3 milyar ila 5 milyar avro arasında getiri sağlayacağı tahmin edilen faiz gelirinin en iyi şekilde kullanımının belirlenmesinin aciliyetini vurguladı. Bu fonların önümüzdeki aylarda Ukrayna ve hükümetini desteklemek üzere nasıl etkin bir şekilde kullanılabileceğine odaklanılıyor.

Bu haftaki toplantılardan kesin bir plan çıkması beklenmese de umut verici bir öneri, dondurulan varlıkların faizlerinin Ukrayna’ya mali yardım sağlayacak krediler veya tahviller için teminat olarak kullanılmasını içeriyor. Bu strateji G7 ülkeleri tarafından en çok tercih edilen seçenekler arasında yer alıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ovacik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu