Haber

El Nino kuraklığı Endonezya’da 870.000 hektar tarım arazisini etkileyecek

JAKARTA, 14 Haziran (Xinhua) — Endonezya Tarım Bakanı Syahrul Yasin Limpo, El Niño hava olayının neden olduğu aşırı sıcaklığın ülkede yaklaşık 870.000 hektar tarım arazisini kuraklığa ve ürün kıtlığına sürükleyeceğinin tahmin edildiğini söyledi.

Limpo, Salı günü başkent Cakarta’da yapılan parlamento oturumunda yaptığı konuşmada, “Şiddetli El Niño, ülke çapında 560.000 ila 870.000 hektarlık tarım arazisinde yalnızca kuraklığa değil, aynı zamanda mahsul kıtlığına, arazi yangınlarına ve haşere saldırılarına da neden olma potansiyeline sahip.” dedi.

Endonezya’nın meteoroloji, iklim ve jeofizik kurumu BMKG daha önce Güneydoğu Asya ülkesinin bu yılın ikinci yarısında El Nino hava olayını yaşamasının ve Ağustos ayında zirve yapmasının beklendiğini açıklamıştı.

Limpo, olumsuz sonuçları hafifletmek ve besin üretim kapasitesini korumak için, Endonezya hükümetinin kuraklığa eğilimli alanları belirleyip haritalandıracağını ve hala yağış alan yerlerde ekim ve hasadı hızlandıracağını söyledi.

Hükümet ayrıca ekimi hızlandırmak, sulamayı desteklemek ve çiftçilere tarım sigortası sağlamak için daha fazla tarım makinesi tedarik edecek.

akcakent-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu