Ekonomi

Dolar/TL 30,3630 seviyesinde işlem görüyor

Dolar/TL güne yükselişle başladıktan sonra 30,3630 seviyesinde işlem görüyor. Dün yükseliş trendinde hareket eden dolar/TL, günü yüzde 0,07 yükselişle 30,3463 seviyesinde tamamladı.

BORSADA SON DURUM

Yeni güne yükselişle başlayan Dolar/TL, saat 10.30 itibarıyla yüzde 0,1 oranında değer kazanarak 30,3630 seviyesinde işlem görüyor. Aynı zamanda euro/TL yüzde 0,2 düşüşle 32,8330’dan, sterlin/TL ise yüzde 0,2 düşüşle 38,5290’dan satılıyor. Dolar endeksi şu anda yatay bir trendle 103,6 puanda bulunuyor.

ANALİSTİN YORUMU

ABD ekonomisinin “yumuşak iniş” yapabileceği beklentisinin varlık fiyatlarını etkilediğini belirten analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın açıklayacağı para politikası kararlarının yatırımcıların odağı haline geldiğini kaydetti.

Fed’in yarın politika faizini sabit tutacağı kesin olsa da ilk faiz indirimine ne zaman başlayacağı konusunda belirsizlikler sürüyor. Buna göre, para piyasalarındaki fiyatlamalar bankanın Mart ayında yüzde 50 olasılıkla faiz indirimine başlayabileceğini öngörürken, Mart ayında siyasi faizin sabit kalması halinde toplantıda faiz indirimine gidilmesinin kesin olduğu değerlendiriliyor. Mayısta.

Ancak analistler, ülkede makroekonomik bilgi takviminin bugünden itibaren ağırlaşacağını kaydederek, işgücü piyasalarına ilişkin bilgilerden alınan sinyallerin varlık fiyatları üzerinde etkili olmasının beklendiğini belirtti. Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) mevduata geçişi desteklemek için yeni bir adım attı.

Buna göre, döviz kuru korumalı hesaplar için zorunlu karşılık oranları 6 aya kadar vadeler için yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilecek, yabancı para cinsinden tüm mevduat/katılım fonları (yurt dışı banka mevduatı/katılım fonu ve kıymetli maden mevduat hesapları hariç) ) Azaltılacak. Vadeler için TL cinsinden ilave zorunlu karşılık oranının yüzde 4’ten yüzde 8’e çıkarılmasına karar verildi.

Bu düzenlemelerle TL mevduata geçişe yönelik adımlar güçlendirilirken, niceliksel sıkılaştırma sürecinin devam ettiği belirtildi. Analistler, bugün yurt içinde bilgi gündeminin sakin olduğunu, yurt dışında ise özellikle Euro Bölgesi ve Almanya’daki büyüme ve ABD’deki JOLTS açık iş ilanlarının sayısının yoğun veri gündeminin takip edileceğini kaydetti. Teknik olarak dolar endeksinde 103 ve 102 puan seviyeleri güçlenecek, 104 ve 104 puan seviyeleri takip edilecek. 105 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

haber-taskent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu