Haber

Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarına katılan Yunan timi ülkelerine döndü

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından birçok ülkeden arama kurtarma ekipleri Türkiye’ye gönderildi.

Büyük afetin vurduğu şehirlerden Adıyaman’da arama kurtarma çalışmalarına katılan 22 kişilik Yunan arama kurtarma grubu, ülkelerine dönmek için İstanbul Havalimanı’na geldi.

Alkışlarla karşılandılar

Bilet ve bagaj işlemlerini yürüten Yunan arama kurtarma grubu, pasaportlarının ardından sıraya giren İstanbul Büyük Havalimanı’nın (İGA) güvenlik görevlileri tarafından dakikalarca alkışlandı.

Kurtarma ekibinin alkışlarına havalimanı personeli ve diğer yolcular eşlik etti. Yunan grubun uğurlanmasında İstanbul Vali Yardımcısı Hasret Bozkurt Gevrek, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer ve Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosu Georgia Soultanopoulou da hazır bulundu.

Takıma plaket takdim edildi

Vali Yardımcısı Gevrek, Yunan arama kurtarma ekibine çalışmalarından dolayı teşekkür etti. Gevrek, Yunanistan arama kurtarma ekibinin şefi Yannis Papastathis’e plaket takdim etti. Gevrek’in bu sırada kurtarma ekibinin kadın üyelerine sarılmasıyla duygusal anlar yaşandı. Yunan ekibi ve İGA temsilcileri Türk ve Yunan bayrakları asarak toplu fotoğraf çektirdi.

“Acımız çok büyüktü”

İstanbul Havalimanı’nda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Yannis Papastathis, ilk günden itibaren kendilerine takviye güç veren Türk halkına teşekkür etti. Papastathis şu sözleri kullandı:

Depremin büyüklüğünü gördüğümüzde acımız çok büyüktü. Elimizden geleni yaptık ve elimizden geleni yaptık. Nereye gitmemiz gerekiyorsa oraya gittik. Türk halkından çok ilgi gördük. İnanç içinde hissettik ve ihtiyacımız olan her şey karşılandı. Türkiye’ye geldiğimiz ilk andan itibaren insanlar neden geldiğimizi anladılar ve bizi hep alkışladılar.

lacin-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu