Haber

DEM Partisi’nin Dersim adayları Birsen Orhan ve Cevdet Konak’tı

DERSİM- Halkın Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), Dersim Belediyesi Eşbaşkan adaylarını belirlemek için dün ön seçim yaptı. Sayım sonucunda erkek eşbaşkan adayları yüzde 50+1 oy alamayınca seçim ikinci türe bırakıldı.

ADAYLAR BİRSEN ORHAN VE CEVDET KONAK

DEM Partisi’nin Dersim’deki ikinci tur ön seçim programı bugün saat 10.00’da Grand Şaroğlu Otel’de gerçekleştirildi. İkinci gün ise eşbaşkan adayları Cevdet Konak ve Uğur Beycan için yoğun katılımla oylama yapıldı. Sonuçlara göre Dersim Belediyesi Eşbaşkanı Cevdet Konak oldu.

KONAK: ‘Kayyum siyasetine karşı kazancımızı elde edeceğiz’

Adaylar Birsen Orhan ve Cevdet Konak delegelere ve yönetim kuruluna teşekkür ederek bir açıklama yaptı. Konak, halkla birlikte çalışmaya vurgu yaparak şu açıklamayı yaptı:

“Bugün bize devredilen bir emanetin sözcülüğünü yapma misyonunu üstlendik. Sözümüz mazlumlara, Aysel doğanlara, sakin olanlaradır. Daima birlikte, Dersim’de demokratik yerel yönetim mücadelesini güçlendirerek, kayyım siyasetinin gasp ettiği kazanımları geri alacak, sokak sokak, mahalle mahalle örgütlenerek siyasi, siyasi, kimlik ve dini tüm sorunlarımıza karşı mücadele edeceğiz. Gelecekte sorunlu olan yerel yönetimlerle ilgili. ”

GÜRTAŞ: ‘KAZANAN ADAYLARIMIZ BELEDİYE BAŞKANI’

İki gün süren ön seçim süreciyle ilgili görüşlerini aldığımız DEM Partisi Dersim İl Eş Başkanı Özcan Gürtaş, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Mayıs seçimleri sonrasında yaptığımız toplantılarda kendi eksikliklerimizi özeleştiri yaparak yeni süreci farklı bir şekilde organize ettik. Yeni dönemin ruhuna uygun olarak Kürdistan’ın tüm il ve ilçelerinde ön seçimler yapıldı. Dersim de en son ön seçimlerin yapıldığı yerlerden biri. İki gün süren süreçte hem adaylarımız hem delegelerimiz hem de parti yöneticilerimiz açısından son derece olgun ve değerli bir DEM ön seçim süreci yürütüldü. Katılan tüm adaylarımıza teşekkür ederiz. Kazanan adaylarımız Dersim’in belediye başkanları olacak.”

Özcan Gürtaş

Birsen Orhan kimdir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim Pertek İlçesi eski Eş Genel Başkanı Birsen Orhan, 14 Mayıs’ta yapılan genel seçimlerde Dersim Yeşil Sol Parti Milletvekili adayıydı. Eğitim emekçisi olan Orhan’ın kadın ve eğitim faaliyetleri var.

Cevdet Konak kimdir?

Dersimli olan Cevdet Konak, 2004-2009 ve 2009-2014 yılları arasında Hozat Belediye Başkanı olarak görev yaptı. 2018 genel seçimlerinde HDP Elazığ Milletvekili Adayı olan Cevdet Konak, 2007-2022 yılları arasında HDP’li önceki partilerde Başbakanlık üyeliği yaptı.

(HABER MERKEZİ)

posofajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu