Ekonomi

Citi, enerji müşterilerinin iklim planlarındaki boşlukları ortaya koyuyor

Yakın tarihli bir iklim raporunda Citi, enerji sektöründeki müşterilerinin %42’sinin daha düşük sera gazı emisyonlarına geçiş için önemli planları olmadığını açıkladı. Dünyadaki finans kuruluşları kredi portföylerini iklim değişikliği riskleri ve hazırlıklılık açısından incelerken, Citi’nin bulguları enerji sektörünün daha sürdürülebilir bir ekonomi için küresel baskıya verdiği yanıtta önemli bir boşluğa işaret ediyor.

Banka, finanse ettiği enerji şirketlerinin iklim geçiş planlarını “düşük” ile “güçlü” arasında değişen bir ölçekte kategorize etti ve üç kapsamdaki emisyonları azaltma stratejilerine odaklandı.

Analiz, bu şirketlerin önemli bir kısmının, tipik olarak karbon ayak izlerinin %70’ini oluşturan ve tedarik zincirlerinden ve müşterilerinden kaynaklanan emisyonları içeren Kapsam 3 emisyonlarını açıklamadıklarını ortaya koymuştur.

Citi’nin enerji müşterilerinin sadece küçük bir kısmı, yaklaşık %8’i, doğrudan ve dolaylı emisyonların yanı sıra değer zinciri faaliyetlerinden kaynaklanan emisyonları da içeren Kapsam 1-3 emisyonlarını azaltmayı hedefleyen sağlam ve kapsamlı bir plana sahiptir. Bununla birlikte, Kapsam 3 emisyonları dikkate alınmadığında, geçiş planı olan şirketlerin sayısı %37’ye yükselmektedir.

Değerlendirme 2021 yılı verilerine dayanmaktadır ve Citi’nin Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkanı Valerie Smith, bankanın gelecekte veri toplama ve değerlendirme sürecini hızlandırmayı hedeflediğini belirtmiştir. Smith, enerji dönüşümünün temsil ettiği zorluğun büyüklüğünü kabul ederek bunun bir anda gerçekleşmeyeceğini vurguladı.

Citi, diğer birçok önde gelen banka ve şirketle birlikte, 2050 yılına kadar “net sıfır” hedefini taahhüt etmiştir. Bu hedef, iş dünyası tarafından finanse edilen faaliyetlerin, teknoloji ya da ormanlar gibi doğal sistemlerle dengelenebilecek olandan daha fazla sera gazı emisyonuna yol açmamasını sağlamaya yönelik küresel çabalarla uyumludur.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haber-selcuk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu