Haber

Çin’in Otomobil Endüstrisi Ocak-Kasım 2022’de İstikrarlı Büyüme Kaydediyor

PEKİN, 18 Ocak (Xinhua) — Çin otomobil imalat bölümü bilgilerine göre, Ocak-Kasım 2022 döneminde ülkenin endüstriyel toparlanmasına öncülük eden sektör, gelir ve kârda büyüme bildirdi.

Çin Otomobil İmalatçıları Derneği’ne göre bu dönemde sektörün sanayi katma değeri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artarken, artış oranı tüm imalat sanayinin 4,4 puan üzerinde gerçekleşti.

Sektördeki şirketlerin birleşik faaliyet geliri, yıllık yüzde 8,1 artışla 8,37 trilyon yuan’ı (yaklaşık 1,25 trilyon $) aştı ve genel imalat sanayisinden yüzde 2,9 puan daha hızlı büyüdü.

Veriler, Çinli otomobil üreticilerinin aynı dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,3 artışla toplam 476,3 milyar yuan kar elde ettiğini ortaya koydu.

Dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Çin’de 2022 yılında otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 2,1 artarak 26,86 milyon adede ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu