Haber

CHP’li Sarıbal: “Kış mevsimi kapkara geçecek ve gıda fiyatları daha da artacak”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, kış mevsiminde besin fiyatlarının daha da artacağını öne sürdü.

Sarıbal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, TÜİK’in dün ziraî girdi fiyat endeksini açıkladığını, endeksin yıllık bazda yüzde 138, aylık bazda ise 2,9 olarak arttığını söyledi.

TÜİK’in son bir yılda yıllık enflasyonu yüzde 86 olarak açıkladığını hatırlatan Sarıbal, ancak diğer kurumların yüzde 156, yüzde 160 varan rakamlar açıkladığını dile getirdi.

Açıklanan tarımsal girdi fiyatlarındaki artışın neye göre belirlendiğini merak ettiklerini ifade eden Sarıbal, özellikle tohum fiyatlarındaki artışın açıklanandan yüksek olduğunu iddia etti.

Sarıbal, şöyle konuştu:

“Türkiye’de yaklaşık 70 milyon dönüm toprakta buğday ekilmekte. En az 1,5 milyon ton buğday tohumu ekilmesi gerekiyor. TİGEM geçtiğimiz yıl eylül ayında buğday tohumunu 3,5 liraya satarken, bugün 11 liraya satmaktadır. Nerede kaldı açıklanan yüzde 99 artış? Aklımızla alay mı ediyorsunuz? Şu an piyasada kilosu 15 liraya varan buğday tohumu satışları var. Bu sayısı açıklayanların dünyadan haberi yok galiba. Türkiye, besin enflasyonu sıralamasında OECD ve AB ülkeleri ortasında birinci sırada yer alıyor. Bu da gösteriyor ki Türkiye önemli manada bir besin krizinde. Datalar ışığında gördüğümüz, kış mevsimi kara değil kapkara geçecek ve besin fiyatları daha da artacak. Bu iktidar gitmeden de bu topraklara ne huzur, ne rahmet gelecek. Durumu bu kadar somut, bu kadar açık söz etmekten öbür dermanımız kalmamıştır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu