Ekonomi

Armatür sektörünün ihracatı 4 milyar doları aştı

İSTANBUL (İGFA) – 2023 yılında 4 milyar dolar ihracat yapan Türkiye’nin toplam ihracatına sürekli katkı sağlayan Armatür şubesinin çatı kuruluşu ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı toplantıya, Yönetim Kurulu Üyeleri; 2023 yılında gerçekleştirilen faaliyetler, 2024 hedefleri ve yeni yol haritası paylaşıldı.

Geçen yılı 4 milyar dolar ihracatla kapatan reyonda ihracat birim fiyatı 5,53 dolardan 6,13’e yükseldi.

İHRACATTA İLK ALMANYA

Sektörün 2023 yılında en fazla ihracatı 511,3 milyon dolarla Almanya’ya yaptığını kaydeden Turhan, ihracatta 273 milyon dolarla Rusya’nın ikinci, 182 milyon dolarla Irak’ın üçüncü sırada yer aldığını açıkladı. Turhan, İran’a ihracatın Aralık 2022’ye göre yüzde 70,84 artarak 7,51 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

Armatür departmanının sanayi, tarım, evsel alanlar ve daha birçok branşta bulunduğunu kaydeden Turhan, sanayinin nabzını tutan bir departman olduklarını belirtti. 2023 yılını bir önceki yıla göre yüzde 1 artışla 4 milyar dolarla kapattıklarını belirten Turhan, “Bu oran beklediğimiz bir artış değildi, daha yeterli olabilirdi. 2023’te özellikle deprem oldu. Şubat, Rusya-Ukrayna savaşı, Filistin-İsrail savaşı ve daha birçok küresel olay.” “Olumsuz etki işlerimize de olumsuz yansıyor. Biz de son dönemde enflasyonla mücadele çabaları gibi nedenlerle sakin bir döneme girdik. Şube olarak 2024’te sakinliği daha fazla hissedeceğimizi düşünüyoruz. Enflasyonun ve bu yüksek maliyetin aşılması için önlem alınması gerekiyor.” söz konusu.

Geçen yıl 6 Şubat’ta yüzyılın felaketi olan depremin sektörü olumsuz etkilediğini belirten Turhan, orta ve uzun vadeli kalkınma çalışmalarında yerli ürünlerin kullanılmasıyla iç pazarın canlandırıldığını söyledi. deprem bölgesi.

BÜYÜMEDE DURUŞMA FRENİ

Geçen yıl tüm ihracat pazarlarında daralma yaşandığının altını çizen Turhan, Avrupa’da durgunluk ve daralma yaşandığını, sektörün bundan olumsuz etkilendiğini söyledi. Turhan, “Dünyada bir daralma var, bu durum sadece bizi ilgilendirmiyor. Dünyadaki büyümenin yüzde 1 civarında olacağı düşünülüyor. Bu rakamların burada olması büyüme anlamına gelmiyor aslında ama aslında küçülme.” söz konusu.

uluborlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu