Haber

Akdeniz Ülkeleri Cumhurbaşkanları İklim Krizi İçin Eylem İstedi

Haftalardır kavurucu sıcaklara sahne olan ve orman yangınlarıyla boğuşan Akdeniz ülkelerinin cumhurbaşkanları, iklim kriziyle mücadele için süratle harekete geçilmesi çağrısında bulundu. İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Malta Cumhurbaşkanı George Vella, Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa ve Slovenya Cumhurbaşkanı Natasa Pirc Musar imzasıyla yapılan açıklamada, “Aşırı doğa olayları ekosistemi bozarak günlük hayatımızı etkiliyor. , hayatımız. Formumuzu tehdit ediyor.”

Son haftalarda Akdeniz’in pek çok yeri yoğun sıcak hava dalgasıyla kavrulurken, Cezayir’den Türkiye’ye uzanan bir coğrafyada itfaiye ekipleri ölümcül yangınları söndürmek için mücadele etti. Avrupa’nın güneyinde bu kadar yoğun yaşanan yazların bölge ekonomileri için büyük değer taşıyan turizm koluna ve rekolteye zarar vermesinden korkuluyor.

“Artık kaybedecek zaman yok”

Altı cumhurbaşkanının ortak bildirisinde, “Kaybedecek zaman yok, siyasi ve ekonomik nedenlerle taviz verecek zaman yok” ifadeleri kullanıldı ve özellikle Akdeniz bölgesinin risklere açık olduğuna dikkat çekildi. su kıtlığı ve çölleşme.

Bildiride, “Tüm Akdeniz ülkeleri, iklim krizinin etkilerini durdurmak ve tersine çevirmek için ortak bir çaba içinde koordineli hareket etmeli ve yanıt vermelidir” denildi. Ancak korkutan açıklamada, sorunların aşılmasına yönelik somut öneriler dile getirilmedi.

İtalya ve Yunanistan Cumhurbaşkanları arasındaki telefon görüşmesinden doğan girişime “Arraiolos Grubu” üye ülkeleri de katıldı. “Arraiolos Grubu”, parlamenter veya yarı başkanlık sistemi tarafından yönetilen Avrupa Birliği üyelerinin başkanları ve devlet liderlerinin yıllık gayri resmi toplantısı tarafından oluşturulan siyasi bir forumdur.

Reuters/ AU, TY

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

haber-esme.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu