Ekonomi

ABD, Ukrayna ihtilafında Rusya’ya yardım eden Çinli kuruluşları hedef alabilir

Amerika Birleşik Devletleri, diğer ülkelerle birlikte Rusya’nın Ukrayna’daki askeri eylemlerini destekleyen Çinli şirketleri ve finans kuruluşlarını hedef alabileceğini belirtti. Dışişleri Bakan Yardımcısı Kurt Campbell Cuma günü düzenlediği basın brifinginde ABD’nin Rusya’ya sistematik olarak yardım eden Çinli kuruluşlara odaklandığını vurguladı.

Biden yönetimi, özellikle Aralık ayında Rusya’nın Batı yaptırımlarından kaçmasına yardımcı olan finans kuruluşlarına yönelik sonuçlara ilişkin uyarıda bulunan bir kararnamenin ardından, Çin’in Moskova’ya verdiği destek konusunda sesini yükseltmişti. Campbell, Washington, Virginia yakınlarındaki bir toplantının ardından, bu tür faaliyetlerde bulunan Çinli finans kuruluşlarının incelenmesinin altını çizdi.

ABD’li yetkili ayrıca Avrupa ve NATO ülkelerinin Çin’e ortak kaygılarını ifade eden birleşik bir mesaj vermelerinin önemine işaret etti. Bu duruş hafta başında Campbell tarafından da yinelenmiş ve Campbell bu diplomatik çabanın aciliyetini vurgulamıştı.

Campbell’in yorumları, Japonya ve Güney Kore’den üst düzey yetkililerin katılacağı üçlü zirve hazırlıkları bağlamında geldi. Zirvede Ukrayna’daki durum ve diğer ülkelerin oynadıkları roller de dahil olmak üzere çeşitli konuların ele alınması hedefleniyor.

ABD’nin Çinli firma ve bankalara yönelik uyarısı, uluslararası toplumun Rusya’ya yönelik yaptırımları uygulama ve bu tedbirleri zayıflatabilecek her türlü desteği caydırma yönünde devam eden çabalarını hatırlatmaktadır. Ayrıca Ukrayna’daki çatışmayı çevreleyen, büyük küresel güçleri ve onların birbirleriyle bağlantılı ekonomik ve siyasi çıkarlarını içeren karmaşık jeopolitik dinamiklerin de altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberelmali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu