Teknoloji

2023’ün ilk yarısında Türkiye’de yaşanan siber saldırılar yarım milyonu geçti!

2023’ün ilk yarısında Türkiye’de geçen yılın ilk yarısına göre kötü amaçlı yazılım saldırılarında artış yaşandı. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı’ndan alınan verilere göre yılın ilk altı ayında Türkiye’de 684 bin 296 adet kötü niyetli kötü amaçlı yazılım saldırısı olduğuna dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, saldırı sayısının saatte 158 olduğunu bildirdi. ve siber güvenliğe her zamankinden daha fazla önem verilmesi gerektiğini. .

Siber saldırıların sayısı ve kapsamı her yıl artmaya devam ediyor. Dünyanın internete entegrasyonu, saldırıların kapsamını genişletirken siber saldırılar için daha elverişli bir ortam oluşturmaktadır. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı’nda toplanan bilgilere göre Türkiye’deki kötü niyetli yazılım saldırılarının sayısı 2023 Haziran ayı itibari ile yarım milyonu aşarak 684.296’ya ulaştı. Türkiye için 2023 saldırı verilerinin kaydedilen en yüksek siber saldırılar arasında yer aldığını belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi araçların yaygınlaşmasıyla saldırı tehlikesinin arttığına dikkat çekiyor.

 

Türkiye’de Dakikada 3 Siber Saldırı Gerçekleşiyor

WatchGuard Tehdit Merkezi’nin UTM cihaz Firebox’larından gelen veriler ışığında hazırladığı rapora göre, Ocak ve Haziran ortasında Türkiye’de her gün 3.802, saatte 158 ve dakikada 3 kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. . Gen:Variant.Lazy ve Adware.Generic’in en çok tercih edilen baskın türleri olduğunu belirten Yusuf Evmez, siber güvenlik altyapılarını hedef alan zararlı yazılım türlerinin her yıl çeşitlenerek güçlendiğine dikkat çekiyor.

 

Zero-Day Attack Oranı %6

2023 Haziran sonu itibari ile 684.296   Sayısına ulaşan kötü amaçlı yazılım saldırılarının %6’sını sıfırıncı gün saldırıları oluşturuyor. Oranın düşük olması nedeniyle göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, daha önce hiç karşılaşılmayan bu saldırılardan korunmak için klasik sistemler yerine daha karmaşık ve sağlam güvenlik önlemlerinin tercih edilmesi gerektiğini söylüyor. önce.

 

Ağ Güvenliği Baskınları %160 Arttı

Şirketler, dijital dönüşüm ve uzaktan çalışma tercihleri ​​nedeniyle bilgilerini ağlarda tutmaya devam ederken, bilgisayar korsanları bu bilgileri ağlarda elde etmek için fırsat kolluyor. WatchGuard Threat Lab verilerine göre bu yılın ilk 6 ayında Türkiye’de 7 bin 297 ağ güvenliği saldırısı gerçekleşti. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, geçen yıl bu sayının 4 bin 551 olduğuna dikkat çekerek, artışın yüzde 160 olduğunu vurguladı. Ağ güvenliği saldırıları arasında en yaygın olanın “WEB Directory Traversal” türü saldırılar olduğunu sözlerine ekleyen Yusuf Evmez, bu saldırıların, bir uygulamanın kendisini çalıştıran sunucudaki rastgele belgeleri okumasına izin veren bir web güvenlik açığından yararlandığını söylüyor.

 

Şirketler İçin Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama Gereksinimi

2023 verileriyle Türkiye’de her gün 41, saatte 2 ağ güvenliği saldırısı gerçekleşiyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, ağ güvenliği saldırılarında Dark Web üzerinden şifre veritabanlarına kolay erişimin sebebinin zayıf şifreler oluşturulması olduğunu belirtiyor. Karmaşık ve güvenilir olması için iyi düşünülmüş parolaları tercih etmek, şirketler ve bireysel kullanıcılar için güvenliğin ilk adımı olarak görülüyor. Çok faktörlü kimlik doğrulama çözümleri sayesinde oluşabilecek risklerin en aza indirilmesinin önemine değinen Onarangil, AuthPoint kimlik doğrulama çözümlerinin hesapların güvenilir tutulması için faydalı olduğunu ve saldırıya uğrayan veriler üzerinden satışa sunulduğunda hızlı uyarı sisteminin devreye girdiğini hatırlatıyor. Karanlık Ağ.

 

*  WatchGuard’ın Türkiye için yılın ilk 6 ayına ilişkin araştırma raporundaki bulgular, WatchGuard Threat Lab’ın araştırma çabalarını desteklemek için bilgi paylaşmayı seçen aktif WatchGuard cihazlarından alınan anonim Firebox Feed verilerine dayanmaktadır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Elmadağ Evden Eve Nakliyat
Klima Bakımı ,Klima Tamiri ,Klima Montajı ,Yetkili Klima Servisi konusunda size en yakın , hızlı ve kusursuz müşteri hizmeti uygun fiyatla sunuyoruz.
Başa dön tuşu